Читај ми!

Britanski pritisak na "Fejsbuk" i "Gugl"

Velike internet kompanije imaju društvenu odgovornsot da deluju kada se teroristički materijal postavi na mrežu, poručuje britanski premijer Dejvid Kameron. Smatra da je neophodno doneti zakon na osnovu kojeg bi tajnim službama internet kompanije morale da pruže uvid u komunikaciju svojih korisnika.

Nakon izveštaja o smrti Lija Rigbija, britanske obaveštajne službe žele da kompanije poput "Gugla", "Fejsbuka" i "Whatsapp-a" sarađuju u istragama, ali im nedostaju pravni osnovi.

Rigbi je ubijen u maju 2013. godine u Londonu, a napadači su prolaznicima rekli da su ga ubili kako bi osvetili smrt muslimana koji su stradali u sukobima sa britanskim snagama.

Tajne službe su tek naknadno saznale da je na Fejsbuku pet meseci pre ubistva Rigbija jedan od napadača pisao o napadu.

Premijer Dejvid Kameron je u parlamentu rekao da je voljan da razmotri nove zakone koji bi omogućio da internet kompanije razotkriju komunikaciju izmešu potencijalnih terorista, piše britanski Telegraf.

Britanske kompanije su pod postojećom legislativom primorane da omoguće obaveštajnim službama i agencijama zaduženim za sprovođenje zakona pristup komunikacijama, ako se sumnja da je osumnjičen umešan u terorizam.

Pa ipak, taj zakon se ne odnosi na američke kompanije. Rigbijev izveštaj ima neobične detalje o tome sa kakvim problemima se tajne službe suočavaju kada pokušavaju da dođu do informacije, sa naglaskom na pravna ograničenja na koje su naišli MI5 i GCHQ u borbi protiv terorizma.

Američke kompanije su, međutim, navele da će predati informacije samo u slučaju hitne situacije koja se u vezi sa pretnjom po život neke osobe, ili fizičke povrede, ali da neće da sarađuju u neizvesnim pitanjima.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво