Читај ми!

DPA: Најмоћнији човек Србије отац косовског договора

Александар Вучић, најмоћнији човек у Србији, до сада је био једино код куће политичка звезда. Оно што се догађало у Бриселу око косовског споразума лансирало га је на међународну политичку сцену. Сада мора да се избори за политичко јединство, пише немачка агенција ДПА.

Генерације политичара су се безуспешно тражиле у косовском проблему. Договор постигнут у петак у Бриселу, под посредовањем ЕУ, иде на рачун потпредседника Владе Александра Вучића. Са одбијањем првог предлога споразума, неповољног за Србију играо је покер на високе улоге - и победио: зато сада постигнут компромис између Београда и Приштине, косовским Србима доноси знатну аутономију за коју нико није мислио да је могућа.

Када је све изгледало изгубљено током осме рунде преговора у Бриселу, укључио се по први пут и Вучић, који је и шеф највеће странке (СНС), министар одбране и координатор обавештајних служби.

Борио се тешким "оружјем". Новинари су из Брисела извештавали да је било размене увреда између њега и косовског премијера Хашима Тачија, кога је оптужио да се користи јефтиним триковима. Он је на крају игнорисао албанску страну, одбијајући чак и руковање. У исто време, он је чврсто дефинисао "црвене линије" преко којих Србија не може да пређе.

Четрдесеттрогодишњи правник је прошао кроз разне фазе у свом политичком животу, од екстремног националисте до демократе и страственог Европљанина. Под влашћу српског аутократе Слободана Милошевића, који је умро од срчаног удара у трибуналу, где му се судило за ратне злочине, 1998. године био је министар информисања.

Тада се говорило да је вршио притисак на домаће и стране медије. Тоталну промену је доживео 2008. године, када је са садашњим председником Томиславом Николићем основао Српску напредну странку, СНС.

Промена од екстремисте до про-Европљанина није могла бити детаљнија. Према извештајима из његовог окружења схватио је да, у случају неуспеха посредовања ЕУ у косовском проблему, његову земљу очекује изолација и економска катастрофа.

Да спречи ово, он је као мантру понављао да његова земља мора добити жарко жељени датум за почетак преговора о чланству. Али, датум је био условљен постизањем споразума у Бриселу. Док је премијер Ивица Дачић био спреман да потпише и први крајње неповољан уговор, Вучић је истерао својим одбијањем бољу понуду.

Вучић, који је себи код куће, направио имиџ борца против корупције, хапшењем једног од најбогатијих Срба, Мирослава Мишковића, фокусирао се сада на постизање националног јединства око прихватања бриселског компромиса.

И успеси већ стижу. Председник Николић, који важи као као "тврда линија" у националом смислу, топло је у суботу поздравио компромис који доноси ограничену аутономију сународницима на Косову. Премијер Дачић, такође. Резултат је српски утицај на полицију и судове и то је најбоље решење и максималан уступак.

Тако ће предлог споразума, уз сагласност српског руководства, највероватније бити коначно усвојен до понедељка. Вучић, међутим, и даље има и даље две "проблематичне тачке". У сопственој странци СНС, још увек постоје многи који, као бивши екстремни националисти, не желе да иду са њим.

То би значило поделу највеће странке. Поред тога, Вучић тек треба да убеди косовске Србе. Они ни по коју цену не желе да прихвате своју нову аутономију - већ зато што ће тиме постати део земље насељене скоро искључиво Албанцима на Косову. И они то избегавају као кугу.

Број коментара 15

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво