Читај ми!

Сви хрле у рудник Соко

У руднику Соко код Сокобање за најмање плаћено место јамског возача конкурише од осам до 10 кандидата. У јаму рудника улазе и они са факултетском дипломом.

Јама рудника Соко је због метана, присутне воде и угљене прашине најопоаснији у Европи, али житељи Сокобање, Књажевца и Алексинца сигурну зараду, ипак, виде у руднику. Бивши мајор Слободан Милосављевић, издржава шесточлану породицу од плате јамског возача.

"Пре три године када сам дошао, нисам чак ни знао шта треба да радим, нисам ни веровао да ће ме примити. Сада сам презадовољан", каже рудар Слободан Милосављевић.

За осам сати дневног рада у веома тешким условима, пола километра испод земље, неквалификовани радник, месечно ради за 35 до 40.000 динара.

Урачунати су сменски рад, ноћни рад, и рад викендом, као и топли оброк и регрес. Копачи са искуством могу да зараде 20 хиљада више.

Директор рудника Соко Илија Кнежевић каже да је интересовање велико. Због велике заинтересованости, један од критеријума за примање на посао је старосна граница до 40 година.

У руднику ради 589 радника. Због контроле запошљавања у јавним предузећима, конкурс у руднику није стално отворен.

Свакодневно у три смене, у јаму силази више од 200 рудара. Најмлађи мађу њима има 19 година, а има и оних који у јаму силазе са факултетском дипломом.

Тако се по завршетку машинства Милан Савић запослио као јамски возач.

"Разочаран сам, јер не радим посао за који сам се школовао. Са друге стране сам и задовољан, јер могу да прехраним себе и породицу, а и могу себи да приуштим многе ствари", каже Савић.

Отварање новог лежишта мрког угља омогућиће и онима који буду примљени до краја године да пробају рударски хлеб са седам кора.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
21° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи