Читај ми!

Удруживањем до веће производње

У лесковачкој котлини могло би да се произведе 70 процената укупне производње раног поврћа у Србији уколико би повртари укрупнили своје парцеле или се удружили, тврде пољопривредни стручњаци. Тројица повртара кренула су тим путем, па су од града Лесковаца добили 10 хектара напуштеног земљишта.

Према проценама пољопривредних стручњака у лесковачкој котлини могло би да се произведе 70 процента укупне производње раног поврћа у Србији. Да би се то остварило неопходно је да повртари укрупне своје парцеле или да се удруже.

Tројица повртара Ђорђе Мицић, Ненад Атанасовић и Драган Миљковић направили су три велика савремена пластеника и сада удружени са великим количинама зелене салате, краставца, паприке и парадајза немају проблема са пласманом. Од града Лесковца  добили су десет хектара напуштеног земљишта недалеко од села Винарца.

"Наша рачуница је јасна. Већа производња, бољи положај на тржишту и већа зарада", каже Ђорђе Мицић.

Ненад Антанасовић каже да су њихови планови да у будућности прошире пластенике на три хектара земљишта.

Ово је први пут да се три велика произвођача раног поврћа из лесковачке котлине удруже на овај начин. Основали су породичну задругу, свако зна своја права и обавезе, а отворени су да приме и друге повртаре ако су спремни да уложе исто као и они.

Од града су добили струју која ће им омогућити да имају континуитет у производњи.

"Струју смо добили пре неколико дана. То нам много значи, јер ћемо сада моћи да направимо вакум у пластенику што значи да ће бити стална температура" каже Драган Миљковић.

Недалеко од тих пластеника град Лесковац је почео уређење великог пољопривредно-дистрибутивног центра површине 100 хектара. Комунално опремање биће завршено до краја године. Једна трафо станица је изграђена, а већ постоји заинтересованост инвеститора из Немачке, Италије и Русије.

Градоначелник Лесковца Слободан Коцић каже да немачки инвеститор планира да направи једну од највећих хладњача у Србији на овом простору који је велика развојна шанса Лесковца и југа Србије.

Своје производе Ђорђе, Ненад и Драган врло брзо ће моћи да понуде на берзи у свом комшилуку. Ако њихов пример следе и други повртари то значи да би ускоро могла да се оствари прогоноза стручњака да у лесковачкој котлини може да се произведе 70 одсто укупне производње раног повраћа у Србији.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. март 2024.
23° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво