Сокобањска фабрика озона

На промоцији српских бања у Паризу, Сокобању представља специјална болница која је и научно-наставна база Медицинског факултета у Нишу и једина установа у Сокобањи која има одобрење Министарства здравља за примену природних фактора у лечењу.

Уочи почетка летње туристичке сезоне, у Паризу је одржана промоција пет српских бања. Сокобању, познату по здравственом туризму, представља Специјална болница, једина за респираторну рехабилитацију у Србији. 

 

Из године у годину, због климатских промена и лоших животних навика, број пацијената у тој установи је све већи.

Међу пацијентима Специјалне болнице у Сокобањи некада је највише било деце, сада су то углавном  старији људи из целе Србије који долазе на лечење и рехабилитацију свих плућних болести осим туберкулозе. Они кажу да се много боље осећају од кад долазе у Сокобању и да лакше дишу јер их у болници уче правилном дисању.

Овде се успешно лече и реуматске и кардиоваскуларне болести, а купањем у термалној води и - у последње време више изражена менаџерска болест -чији су симптоми стрес, несаница, нервоза и напетост.

"Број пацијената је нарочито повећан у зимским месецима", наводи Силвана Ђорђевић, пнеумофтизиолог, "али је, захваљујући новој опреми, дијагностиковање и лечење неспецифичних плућних болести много лакше."

Уколико се алергије и проблеми са дисајним органима не излече у раном детињству, велика је вероватноћа да ђе последице у старости бити велике, кажу лекари. Забрињава међутим, то што због немаштине, чист ваздух и термоминералне изворе у Сокобањи данас користи мало деце.

Због рестрикција у здравству и мање пара у Фондовима,каже педијатар Гордана Видановић, боравак деце је са двадесет скраћен на 10-15 дана.

Уз природне предности, Специјална болница је за своје пацијенте увела и лечење гојазности, школе дисања, одвикавања од пушења, стазе здравља.

Болница користи природне лековите факторе, пре свега термалну воду и ваздух по којима је - како наводи Весна Благојевић, ПР Специјалне болнице "Сокобања" - препознатљива као највећа фабрика озона у Европи.

Бања под Озреном нову туристичку сезону дочекује са четири потпуно реновирана објекта опремљена најсавременијим апаратима. Отворена је и коронарна јединица, како се пацијенти са инфарктом не би транспортовали 60 киломатара до Ниша.

"С обзиром на то да лети у једном дану у Сокобањи борави између пет и десет хиљада гостију, Специјална болница је одлучила да уведе коронарну јединицу, јер се никада не зна да ли ће осим мештана и неко од гостију добити инфаркт миокарда", објашљава Љиљана Исаковић, директорка Специјалне болнице. "Очекујемо такође да ће за месец дана бити завршено увођење инвазивне дијагностике у пулмологији, чиме ћемо заокружити и лечење плућних болесника."

Већина пацијената у 560 постеља Специјалне болнице "Сокобања" лечи се и опоравља углавном о трошку Републичког фонда за здравствено осигурање.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
20° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се