Хотел у Врањској бањи добио новог власника

Врањска бања, не само што је најтоплија у Европи, већ је и једна од најстаријих. Први пут се помиње у 14. веку, а претечу данашње општине представљају насеља Изом и Иногоште која се помињу у средњовековним списима. Најпосећенија је била 60-их година, када је и почео да се гради хотел који никада није завршен. Ових дана је продат Миленијум групи.

Врањска бања први пут помиње се у повељи Цара Душана 1343. године којом је Хиландару поклонио две воденице и пчелињак из бање. Лековита својства бање открили су мештани када су болесне и старе коње пустили у блато и термалну воду која се ту разливала.

"Људи су приметили да су коњи који су били такорећи отписани, осуђени на смрт, једноставно чудесно оздравили и појавили се потпуно здрави", каже Александар Стајић, маркетинг менаџер у Специјалној болници.

Прве базене у бањи саградили су Римљани, порушили су их, а затим подигли нове Турци. 1888.године по наређењу кнеза Милана, саграђена је Специјална болница која ради и сада. У бањи се лечила и краљица Драга Обреновић по којој је бања једно време носила назив. У Специјалној болници недавно је отворена Краљичина када посвећена њој. Памте и краља Петра Првог Карађорђевића који се лечио од костобоље, ту је и Краљева када.

У бањи су боравиле бројне позоришне трупе које су играле представе по делима домаћих аутора, а хонорар су добијале од публике као добровољни прилог".

"Споменула бих рецимо 1963. годину, организацију манифестације Каранфил девојче, која је представља промоцију свих културних и туристичких вредности овог краја", каже Изабела Савић из Туристичке организације у Врању.

Бања процват доживљава шездесетих година прошлог века са развојем привреде и туризма.

„У то време запошљава скоро три хиљаде људи, бања постаје посећана да напоменем да је 1963. и 1964.године у бањи било преко 9.000 гостију. Било је и око 500 странаца", каже Никола Спасић, хроничар и писац.

У Врањској бањи је некада радило 19 хотела и више вила, сада су хотели затворени. Такозвани "Скадар на Бањштици" који је почео да се гради седамдесетих година прошлог века, добио је власника. Због дотрајалости биће порушен и саграђен нови. Једини смештајни капацитети су у Специјалној болници.

"Попуњеност капацитета је висока чак 80, 90 процената, на данашњи дан ево имамо преко 100 гостију, а наши расположиви капацитети су око 120 постеља", каже Слађана Стошић, директор Специјалне болнице за рехабилитацију.

У бањи се гради шеталиште, асфалтирају улице, а дрворед кестена из 1888. године који су засадили војници по наређењу кнеза Милана који су красили улаз у бању, заменили су платани.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи