Водопад Рипаљка најстарије природно добро

Дан заштите природе у Србији обележен је и надомак Сокобање на водопаду Рипаљка - првом заштићеном природном добру у некадашњој Југославији. У нашој земљи заштићено је више од 450 природних добара која обухватају око шест одсто територије Србије.

И поред кишовитог времена, заљубљеници у природу из Сокобање нису пропустили да на Дан заштите природе изађу на водопад Рипаљка и уреде овај бисер природе пред почетак излетничке сезоне.

"Овде долазе планинари, долазе туристи из других места и ово је право огледало Сокобање", каже Младен Антић из Планинарског друштва „Оштра чука" из Сокобања.

"Наша школа објавила је конкурс Зелена фотка, како бисмо помогли људима да стекну већу љубав према природи", наводи Михајло Љубисављевић из средње школе „Бранислав Нушић" у Сокобањи.

Једанаести април обележава се као Дан заштите природе у Србији од пре десет година. На тај дан 1949. први пут је институционално заштићено неко природно добро у тадашњој ФНРЈ. Био је то управо водопад Рипаљка на реци Градашници на планини Озрен.

На водопаду Велика Рипаљка тренутно нема воде. То се често дешава од када је давне 1953. каптиран због водоснабдевања Сокобање.

У мање сушним периодима вода на водопаду званом Велика Рипаљка пада са 11 м висине, а уз још 10 мањих представља величанствен призор. Међутим, и када пресуши, популарно је излетиште не само међу житељима овог краја, већ и међу страним гостима, а наслања се на још три заштићена добра: Озренске ливаде, Лептерију и Сокоград и Ртањ.

"Добра су повезана и стављена у функцију туризма, повезана су пешачким и бициклистичким стазама и излетиштима, тако да је свеукупни туристички промет око сто хиљада туриста годишње", каже Љубинко Миленковић, директор Туристичке организације Сокобања.

"Треба заштитити ову природу и те планине око Сокобање јер то је на крају крајева њена вредност и туристичка и од тога може да се живи", сматра др Драган Нешић из Завода за заштиту природе Србије.

Са Рипаљке, од оних којима је стало до природе, порука - чувајмо природу, будимо свесни њене вредности, боравимо у њој што више.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. март 2024.
24° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво