Крагујевац: Опрез у саобраћају, акција за младе

У Србији је 2018. забележено око 650 саобраћајних несрећа мање него 2018. године. Томе су свакако допринеле строже казне, али и едукација, посебно младих возача који спадају у категорију ризичних група. Једно од низа предавања о њиховом безбедном понашању у саобраћају одржано је на крагујевачком Економском факултету.

Његова љубав су аутомобили и брза возња, али само на тркачкој стази. У саобраћају вози увек по прописима.

„Кажем то пре свега младим људима, да улица није тркачка стаза, на улици треба да се вози одговорно, увек максимално фокусирано”, каже Душан Борковић, најбољи аутомобилиста Србије.

У половини саобраћајних удеса учествују млади возачи, а свака пета жртва је особа млађа од 30 година.

„Најчеши узрок настанка саобраћајних незгода са младим лицима која учествују јесте вожња под дејством алкохола, прекорачење брзине, и оно што карактерише њихову младост - неискуство”, напомиње Јасмина Милошевић, директорка Агенције за безбедност саобраћаја Србије.

„На пешачким прелазима, морате да отворите четворе очију, јер неће да стану доста њих.”

„Брзина дефинитивно - највећа претња младима.”

„Када се споро вози, увек можемо да видимо ситуацију и да реагујемо на време”, кажу неки од анкетираних грађана.

А, на време је и препознат проблем и предузете превентивне мере.

„Као један од примера, јесте, спровђење акције матура у сарадњи са средњим школама на теритотрији града Крагујевца, чији је циљ подизање нивоа свести код матураната, односно младих возача”, каже Ђорђе Јовановић, ПУ Крагујевац.

Једна од мера је појачана контрола коришћења сигуросних појасева и начин превожења деце у колима.

Везивање појасева на предњим седиштима смањује ризик од смртног исхода за 50, на задњим чак 75 одсто. Ипак, од почетка године, погинуло је 15 особа које нису биле везане.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи