Лесковац: Изложба филигранског накита

Ивана Станковић из Лесковца, магистар графике и мајстор филиграна, дизајнира и ручно прави огрлице, минђуше, брошеве. Њена најновија колекција инспирисана је накитом из 19. века.

Руке злата вредне било да су у њима клешта, маказице, пинцета, бренер или оловка. Мноштво идеја које навиру лако прате. Накит најпре дизајнира, а потом следи вез сребрном жицом, проткан полудрагим и драгим камењем. Савијајући, уплићући, украшавајући настају комади филиграна који остављају без речи.

 

"Плетење сребрне нити то ми се свиђа иначе да мислим да је и занат и уметност", каже Ивана Станковић, мр ликовне графике и мајстор филиграна.

Љубав се родила у родном Скопљу где је магистрирала на Академији ликовних уметности, али израда филиграна је посвећена, прецизна, традиционална техника. Савладала ју је у најбољим македонским радионицама и донела у Лесковац пре једну деценију.

Ивана каже: "Волим то чиме се бавим, што стварам нешто по мени лепо и што дајем све од себе да дам један уметнички печат на ово што радим".

Годинама сарађује са Музејом примењених уметности у Београду, однедавно и са лесковачким Народним музејом. После изложбе реплика и ауторског накита из првих векова нове ере, етнолошка збирка изродила је Блештавило.

"Представљена је апсолутно аутентично онако како је некад рађен накит", каже Слађана Рајковић, етнолог.

Огрлице, наушнице, медаљони, привесци манжетне, огледало једног времена и данас могу да се понесу. Реплике су верне, све остало у полицама поред њих настало је као инспирација оригиналним накитом из 19. века.

"Ишли смо ка томе да одаберемо комаде накита који би били и сад актуелни да би могао и сад неко да носи то, и који су нама били атрактивни", каже Ивана Станковић, аутор изложбе.

Занат и вид уметности исплетени попут жице као нит и зрно у латинским речима филум и гранум. Како год за младу лесковачку уметницу, без сталног посла и атељеа,  непремостивних захтева и непознаница код филиграна нема. Енергију црпи у породици уз супруга, академског сликара и малишане који су од родитеља очигледно наследили таленат.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи