Ниш: 3Д мапирање културног наслеђа

Стручњаци Електронског факултета у Нишу урадили су 3Д платформу на којој су представљени објекти од великог културног и историјског значаја за југ Србије. Израду ове платформе подржало је Mинистарство културе и информисања.

Латинска црква код Ниша, Пећинска црква код Пирота и Црква Светe Богородице и Иван Кула код Куршумлије могу се детаљно погледати на сајту србија3д. Стручњаци Ел. факултета у Нишу, кажу да су на овој платформи радили скоро годину дана:

 

"Објекти се снимају дроновима и раде се фотографије из снимака дрона. По објекту направимо од 500 до 600 фотографија. Из тих фотографија техником која се зове фотограметрија извлачимо фотореалистичне 3Д моделе тих објеката", каже Никола Стојановић, вођа тима.

Стручни консултант, археолог Јулка Кузмановић Цветковић каже да су изабрали неприступачне објекте, до којих се тешко долази: "Један од начина да се споменици учине видљивим и да се пронађе могућност да се реконструишу и учине доступни туристима јесте и ова 3Д платформа".

За коришњење ове платформу нису потребне додатне апликације. Прилагођена је најновијим захтевима љубитеља интернета.

Уколико имате ВР кацигу, све се може видети и у виртуалној 3Д димензији. На тај начин могу се видети објекти у минијатури и упоредити са фотографијама.

"Требало је доста времена. Поред тога што смо морали да одемо тамо да снимимо и постпродукција много траје. Користили смо и технологију за видео игре", каже Никола Стојановић, вођа тима.

"Ово је изузетан начин да се привуку млади. Они су сви на некаквим уређајима, геџетима и они много воле тај 3Д", каже археолог Јулка Кузмановић Цветковић.

Ова платформа је јединствена у нашој земљи. Због тога стручњаци за мултимедијалне технологије електронског факултета у Ниша очекују да ће уз помоћ министарства културе успети да створе још већу 3Д базу података о културним добрима у Србији.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
22° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи