Котларница на биомасу у шабачкој школи

Град Шабац, познат по енергетској ефикасности, за последњих шест година је само у термоизолацију зграда инвестирао око милион и по евра. Тако је за 1.200 станова обезбеђена уштеда 60 процената енергије. Корак даље у енергетској ефикасности: у Основној школи на Летњиковцу отворена је прва котларница на биомасу у оквиру УНДП пројекта и Јавног позива буџетског фонда Републике Србије и Глобалног фонда за животну средину.

Уместо лож уља, у новој котларници на био-масу за грејање зграде ОШ "Стојан Новаковић" у Шапцу, користиће се дрвна сечка, обновљив извор енергије који не загађује околину.

Ђаци кажу да је ове јесени, због нове котларнице, био-маса била интераснтна тема на часовима биологије.

За доградњу објекта и набавку котловског постројења, од укупно 12 милиона динара, град Шабац издвојио је 40 досто новца, а остатак УНДП и ресорно министарство.

"До сада се на овом простору користило 28 тона течног горива, а очекујем да ће то сада бити негде 120 до 130 тона дрвне сечке. У новцу, то је четири пута мање", каже Слободан Јеротић, директор ЈКП "Топлана" Шабац.

Према речима партнера у овом пројекту, Шабац је један од 7 градова где се изградњом котларница на биомасу грејање решава на еколошки прихватљив начин.

"Могу да кажем да је Шабац постао један од водећих градова и локалних самоуправа и да друге општине могу само да се угледају на град Шабац. Међу првима је имао енергетског менаџера, који исто прати прати један од механизама у закону о енергетској ефикасности", наводи Драгана Јовић, саветник у Министарству енергетике за енергетску ефикасност.

"Главни циљеви нашег пројекта, а надам се да то треба да буде мотив свима, јесте смањење емисије угљен диоксида и смањење потрошње енергије", објашњава Драган Урошевић, координатор УНДП.

Немања Пајић, председник Скупштине града Шапца, наводи: "Радује ме што ћемо, ево, већ се види, имати и убудуће релевантне партнере на неким будућим пројектима као што су институт Винча или ГИЗ."

Надлежни кажу да је на Летњиковцу планирана још једна колтларница на био-масу која ће грејати околне објекте: вртић и Центар за стручно усавршавање.

Према проценама, Шабац располаже са око 40.000 тона био-масе што је три пута више од тренутних потреба града.

Како је најављено, овде ће ускоро бити отворен логистички центар капацитета 60.000 тона биомасе.

Планирано је да се у новом цетру дрвна сечка претвара у дрвни чипс, а да град Шабац буде један од првих купаца тог енергента.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво