Кризни штаб у Вршцу због афричке куге

Суседи Румуни боре се са афричком кугом, заразном болешћу која напада свиње. Од почетка година до сада били су приморани да убију 50.000 заражених животиња, тренутно је регистровано више од 600 новооболелих животиња. Због ризика да се болест прошири и у Србији, Министарство пољопривреде оформило је Национални кризни центар који прати ситуацију у Румунији и предузима мере предострожности.

Румунски сточари са овом опасном болешћу боре се последњих годину дана. Болест напада свиње и за њу нема лека нити вакцине и сто посто смртоносна, . Болест се од прошле године споро развијала у северозападном делу Румуније, а од 9. јуна ове године развој афричке свињске куге је врло агресиван у југоисточном делу те земље и стигла је до природног резервата Делте Дунава

"Са подацима од 8 августа има тачно 635 жаришта код домаћих свиња и 30 случајева код дивљих свиња. Оно што је за нас посебно битно јесте да су та жаришпта обухватила угрожено подручје које је близу наше земље, значи подручје Арада тако да је један узак појас погранични према румунији слободан од афричке куге", тврди Саша Остојић, Национални кризни стаб управе за ветерину.

Због близине границе, српским сточарима први пут прети ова опасна, заразна болест. На срећу, до сада није заблежен ни један случај заразе, али су сточари, са разлогом, забринути

"Чуо сам за ту врсту болести, највише из медија и право да вам кажем овде код нас у региону тренутно је нема. А да ли се плашим - па свако се плаши, чим улажеш свој новац сви се ми плашимо што се тиче тих болести, што се тиче афричке куге, цвеног ветра све што напада нашу стоку", каже Горан Митрованов, узгајивач свиња.

Министарство пољопривреде и управа ветерине чине све како би се ширење заразе спречило у нашој земљи. Зато су образована 4 регионална кризна центра, која свакодневно врше надзор двиљих и домаћих свиња. С обзиром на то да се вирус шири и кроз месне производе и прерађевине успостављена је координација са царинским службама и пограничном полицијом.









Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи