(Не)сигурна зарада берача малина

Недавно су двојица младих берача малина из Ужица, своју зараду успела да наплате тек када је прича о њиховим неисплаћним надницама осванула у медијима, али је овај случај поново отворио питање начина заштите права сезонских радника.

Посао налазе углавном преко огласа, договор је усмен, готово по правилу, без икаквог писаног трага - а када настану проблеми, уколико берачи и имају новца за тужбе и адвокате, морају да обезбеде сведоке и доказују где су и колико радили.

Малинари, опет, имају свој проблем, јер радну снагу плаћају по договореној цени , без обзира на приходе.

"Чим се заврши берба, људи су обично са стране, долазе, онда, када крене кући, ви имате обавезу радника да исплатите. Ове године, 80 динара је било килограм друге класе, и то ће вероватно тако бити и исплаћено,у просеку, ја сам плаћала моје раднике 45 динара по килограму." каже Слађана Станковић, председница Скупштине пољопривредних производјача Ужице.

Искуство берача говори да је ипак, најбоље радити код већ познатих власника засада.

"Ја сам из Прибоја, већ три године долазим овде да берем малине, и стварно ми је супер.Плаћено је све на време и онако како смо се договорили пре брања," наводи Марина Газдић, из Прибоја.

Нацрт Закона о сезонским радницима у пољопривреди предвидја усмено уговарање посла измедју сезонских радника и послодаваца - што значи да власник пољопривредног газдинства не мора раднику да изда писану потврду о условима рада, нити је у обавези да му зараду исплаћује на текући рачун.

"Усмено се договарају, услове рада, време рада, чак, од колико сати и колико траје радни дан, то је све на усменој основи, и ту негде настаје проблем. Ја лично мислим, да , кажем моје неко искуство, би требало да буде све у писаној форми. Нешто врло једноставно, за те људе који живе на селу," саветује Славица Станојчић, директорка Омладинске задруге „Младост".

Од Ивањице до Пријепоља, у сезони малина, за бераче кажу да су тражени као фудбалске звезде у прелазном року.

Али, лоша година, ниска цена, све могу да доведу у питање - па и договорене зараде, тих десетина хиљада људи који долазе из свих крајева Србије у потрази за послом.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво