Због велике потражње, већа цена јунетине

Извоз јунећег меса у Турску донео је већу тражњу и повећање цене за петину. Фармери очекују повећање това јунади и наводе да су скупа телад налвећи проблем.

Извоз јунећег меса у Турску донео је већу тражњу и повећање цене живе мере за 20 одсто и она је сада од 2,20 - 2,40 евра за килограм.

Фармери очекују да ће ово подстаћи повећање това јунади и надају се додатним мерама и подстицајима државе.

Највећи проблем у производњи су скупа телад, каже Сорин Раша, пољопривредник из села Торак код Зрењанина који има у тову 100 грла.

Извоз је допринео да порасте цена домаћих грла, а нема их довољно ни из увоза. За разлику од прошле године и са оваквим условима има зараде на утовљеном грлу.

„Цена телади, моментално добрих телади 150-160 кила су тренутно 600 650 евра, а тешко се и нађу јер је велика потражња за њих, као и за јунади например. Храна је доста јефтина. Па заради се ту 100 до 150 евра по комаду," каже Сорин Раша, произвођач из Торка.

Мирослав Ковачевић из Александрова сматра да је повољан тренутак да држава додатно подстакне тов јунади.

Извоз који је обезбеђен само за Турску допринео је да се на домаћем тржишту десе промене.

А пошто немамо довољно јунади, у оваквим ситуацијама долази до повећања цене у домаћим месарама, па тренутно јунетина кошта око 800 динара.

"Треба да повећамо бројно стање јунади, а то је могуће ако увеземо краве, односно јунице, јер само тако можемо повећати број. Субвенционисањем и трговином између нас тај број се неће повећати. И тренутно би требало омогућити лакши увоз телади из суседних земаља, ту мислим на Хрватску, Мађарску и Румунију где су они јефтинији," наводи Мирослав Ковачевић, произвођач из Александрова.

На основу података о субвенцијама јунад се тови у око 6300 газдинстава у Србији. Повољан је тренутак да се због повећања производње јунетине подстакне систем "крава-теле" са испашом.

Тако би се више искористили пашњаци у Србији којих има око 400 000 хектара уз смањење трошкова за исхрану стоке

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи