Савезници, француске бомбоне и пиротски ћилим

Обележавање стогодишњице завршетка Великог рата подсетило нас је на голготу и херојство нашег народа, али и на давно заборављене приче и легенде о ослободиоцима.

Пожутеле стогодишње фотографије и неколико записа очевидаца анас су једини сведоци о томе како је ослобођен Пирот у Првом светском рату. Ослободиоцима су, како наводи Мила Панајотовић, историчарка у Музеју Понишавља, даривали ћилиме:

"Кажу да се генерал Франше д’Епере једва кретао колико је био тежак ћилим на његовим леђима."

У Пирот је 13. октобра 1918. године прва ушла француска коњичка дивизија, коју су већином чинили војници из Сенегала.

"Црни бре, црни ко тигањ, само им се зуби белеју, говорили су тада Пироћанци", преноси Мила Панајотовић.

Легенда каже да су војници пиротској деци делили бомбоне, а да су у знак захвалности ћилимарке смислиле шару која и данас носи назив "француске бомбоне". Ћилимарство је последњих година у кризи, а та шара скоро је заборављена.

"Већином се траже ђулови, гугутке на диреци, венци", каже ћилимарка Светлана Манић, "Све су то старе шаре, а француске бомбоне се слабо траже."

Према елаборату о заштити географског порекла пиротског ћилима, заштићено је тачно 95 шара и 125 детаља. Једна од заштићених шара су "француске бомбоне".

Велики је број шара је заиста аутентичан, тврди историчарка уметности Радмила Влатковић: "И то је оно што обележава пиротски ћилим, а настале су управо као креација самих ткаља."

А пиротске ткаље забележиле су и друге важне догађаје, посветиле им шаре и у њих уткале део себе. Зато су ћилими из Пирота јединствени по лепоти и квалитету.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво