Мотел у Врању преуређен за становање миграната

Пре скоро годину дана отворен је Прихватни центар за мигранте у Врању. У адаптиран објекат мотела смештена су 203 мигранта, уређен вртић, медицинска амбуланта, реновирана кухиња. Високи комесаријат Уједињених нација за избеглице у Републици Србији уложио је око 120 хиљада долара у опремање Центра.

Некадашњи мотел подсећа на стамбену зграду, собе преуређене у станове, за вишечлане породице. Свака има посебно купатило, терасу. У дворишту су терени за физичке активности.

Исмаил је из Авганистана дошао са двојицом синова и ћерком: "Шетамо и можемо овде да се рекреирамо. Услови су добри, имамо све што нам је потребно."

"Моја два сина иду у школу", каже  Феда Мохамад, "најмлађи има шест година. Они су срећни што иду у школу и веома су задовољни учитељима, окружењем."

Мигранти у центру добијају припремљене оброке, сада је реновирана кухиња како би и сами могли да спремају храну.

"Трудимо се да побољшамо капацитете у сваком погледу, и тренутним стањем смо задовољни, а увек има места за побољшање", истиче Слободан Савовић, из Комесаријата за избеглице и миграције.

"Врање је пример свих напора које смо заједнички уложили и заједничког рада Владе Србије, УНХЦР-а и невладиних организација", рекао је Ханс Фридрих Шодер, шеф Представништва УНХЦР-а у Србији. 

Бројни донатори помогли су да се уреди простор у коме мигранти бораве. Направљени су вртић и амбуланта, обезбеђене готовинске картице за додатне трошкове.

"Они тако имају и интеракцију са људима, могу да причају, да вежбају језик, нису овисни само о хуманитарној помоћи", истиче Дино Мујановић, из Католичке службе за помоћ.

Миленко Никић, из Министарства за рад, борачка и социјална питања, каже да је највећа похвала за све сазнање да су људи у Центру опуштенији и да покушавају да се врате у нормалан живот.

У Прихватном центру у Врању смештене су 43 породице и 15 самаца, највише из Авганистана.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво