У најави производња потпуно биоразградивих кеса

Кроз пројекте сарадње Привредне коморе Србије са италијанском компанијом која производи биоразградиве кесе, у Србији би у наредних неколико месеци требало да почне производња потпуно биоразградивих кеса од кукурузног скроба, из биљних уља или целулозе.

У кесе које се у потпуности разлажу грађани Горњег Милановца ће одвајати и сакупљати органске отпатке из свог домаћинства, а та општина ће на крају добити компост, ђубриво спремно за продају.

Већ деценију житељи Горњег Милановца у посебне контејнере одвајају пет амбалажу, папир и комунални отпад.

"Много ми значи, ми све сортирамо код куће. Кад год прођем ако имам неку кесу или боцу, увек ставим где треба. Навикли смо флаше одвајамо тамо, отпад 'вамо и то је, флаше обавезно одвајамо посебно. Не видим сврху зашто то бацати кад то може да се искористи поново и да мало сачувамо нешто за нашу децу", кажу мештани Горњег Милановца.

Корак даље у селекцији отпада ускоро би требао да буде почетак одвајања органског отпада у посебне кесе. Подршку у увођењу нових технологија у третирању отпада као сировине, Горњем Милановцу пружиће италијанска компанија, једна од највећих произвођача биоразградивих кеса у Европи, заинтересована за сарадњу са овом општином.

"Општина Горњи Милановац поред самог селективног прикупљања отпада планира да у сарадњи са Новамонтом уради један пројекат који би финансирала Европска унија, а то је производни погон за прераду тог органског отпада у компост, који ће се користити даље", каже Дејан Ковачевић, председник општине Горњи Милановац.

У Горњем Милановцу се надају да ће то бити вишеструко исплативо. Уз додатну, још једну компоненту за селекцију отпада грађани ће, кажу добити и мање рачуне.

"Компост ћемо предавати на тржишту, а онда тај новац који будемо приходовали по основу продаје компоста ћемо моћи да за тај износ умањимо, овај, комуналне услуге, односно рачуне за комуналне услуге", објашњава Иван Лазић, дирецтор ЈКП Горњи Милановац.

Остаци хране и других органским материја чине половину смећа, па у Горњем Милановцу истичу да су смањење притиска на санитарну депонију Вујан, на коју сада одлажу отпад и нижи трошкова превоза још неке од предности одвајања биоразградивог отпада.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
12° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво