Прекогранична сарадња шанса за развој

Град Пирот има десетогодишње искуство у прекограничним програмима са Републиком Бугарском. Успешном реализацијом многих пројеката из области културе, спорта, инфраструктуре и туризма, до сада је кроз суседске програме и средствима из Европских фондова - у овај град уложено око 12 милиона евра.

Омладински стадион, клизалиште, спортски терени, адреналин парк чија је изградња при крају, само су део успешно реализованих пројеката прекограничне сарадње. А да се на овај начин може побољшати туристичка понуда, али и оживети село, доказ је Планинарски дом у Дојкинцима који је од запуштене војне карауле, након завршетка пројекта са бугарским градом Вршец, чија је вредност 300 хиљада евра, за само годину дана постао репрезентативан објекат који је резервисан месецима унапред.

"Тако да смо од тог објекта од 100 квадрата добили употребљив објекат од 540 квадрата. И наш план за 2017. годину је био да остваримо неких хиљаду ноћења у смештајним капацитетима у том објекту који има 60 лежајева на располагању. Међутим ми смо ево до краја 2017. године дуплирали - односно имамо 2.000 ноћења", каже Братислав Златков, директор ТО Пирот.

Од пет пројеката на којима се тренутно ради у Пироту, најзначајнији је реконструкција средњовековне тврђаве Момчилов град. Програм заједнички реализују Пирот и Монтана из Бугарске средствима Европске Уније, а вредност пројекта је око пола милиона евра.

У Србији се још увек не користе довољно средства из прекограничне сарадње, а земље у окружењу могу да помогну својим искуствима.

"Ми имамо добар пример прекограничне сарадње између Грчке и Бугарске, а програм је везан за наше Музеје. Сматрамо да је и култура веома важна за економски развој региона. Вредност пројекта је око милион ипо евра", каже Аристотелис Наниопулос, Универзитет Аристотел, Солун.

Град Пирот ће се у наредном периоду фокусирати на пројекте реконструкције напуштених сеоских објеката с циљем повећања смештајних капацитета и развоја туризма.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи