Сећање на дане Ужичке републике

Ужичка република 1941. године није била само прва слободна територија у окупираној Европи, већ и најбољи доказ да фашистичка армада није непобедива. О томе сведоче фотографије заробљених немачких војника, настале само пет месеци после победоносног уласка фашистичких јединица и окупације Југославије. Још један фотографски запис о томе пронашао је историчар Милорад Искрин.

Док Хитлерови јуришници газе Европу, у Ужицу настају прве фотографије које сведоче о поразу, те страшне аријевске армије. Заробљене војнике Вермахта, у Ужичку републику, спроводе четничке и партизанске јединице, које су још увек у слози.

Ужице је и један од ретких градова који су у априлском рату Немцима пружили јак отпор - дејствовала је и артиљерија, а погинуло око 120 добровољаца и војника Kраљевине Југославије.

И после окупације, већ у септембру, борбе око Ужица ће бити све жешће, па немачка команда град предаје четницима Косте Пећанца. Они се повлаче у Пожегу, а Ужице 24. септембра, 1941. постаје центар новостворене партизанске слободне територије и наредна два месеца, овде ће око милион становника живети у слободи.

И када је, после 67 дана "пала", пред јаком непријатељском офанзивом, Ужичка република је наставила да сведочи о могућој победи. А заробљени немачки војници - њих су, поштујући женевску конвенцију, партизани чак i лечили у својој болници, а при повлачењу из Ужица - ослободили.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво