Изложба политичких плаката у Пироту

Поводом 61. годишњице Историјског архива у Пироту, приређена је изложба политичких плаката из периода од 1990. до 2000. године. Ова изложба представља сведочење о времену када се тек успостављао вишестраначки систем у Србији.

Плакати са којих врцају поруке, лица која треба да улију поверење бирачима, ислустрације као метафора једног времена. Рађање вишестраначја са собом је носило једну до тада неуобичајену политичку енергију.

"То је један турбулентан, веома буран период у историји, наше државе, нашег друштва, нашег народа, па самим тим и Пирота. Мање више и дан данас то су исте поруке, то су исти универзални принципи слободе, једнакости, равноправности, демократије, бољи живот, боља будућност", каже Миљан Манић, аутор изложбе.

"Желимо да подсетимо наше суграђане на то како смо се борили, зашто смо се борили, шта је сада и да они сами извуку неку поруку. Гледајући ове мотиве, поруке и слогане, да ли се нешто променило у односу на тај неки период пре 25 или скоро 30 година", каже Ивана Костадиновић, директорка Историјског архива.

Да нам је то време још увек блиско, сведочи гужва у галерији "Чедомир Крстић". Међу посетиоцима и актери тадашњих догађаја.

"Тада је био рат, такозвано плакатирање. У пет до дванаест кад изборна ћутња почиње, сви су се трудили да облепе град својим плакатима. Тога више нема зато што више нико не поштује тај џентлменски споразум", каже Милош Цолић.

"Било је много романтичних момената, којих сада у овим политичким условима нема. Мислим, да смо са оним ентузијазмом могли да постигнемо нешто више него што смо постигли", каже Томислав Г. Панајотовић.

Рат плакатима се данас углавном преселио на друштвене мреже. А, ови сачувани у Историјском архиву Пирота, јесу сведоци периода када се калила демократија.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи