У Тмави, и поред добрих услова за живот, остало само педесет становника

Куршумлијско село Тмаву последњих деценија многи су напустили. Међу реткима који су остали је породица Радовановић која обрађује више од 50 хектара земље и имају фарму са 400 оваца.

Немања Радовановић после завршене школе оженио се и са супругом Јеленом отпочео живот на својој дедовини у планинском селу Тмави.

"Одлучио сам се да се бавим пољопривредом, вратио сам се на село и кренуо да оснивам фарму оваца. Сад тренутно имам око 400 оваца и јагњади расе ил-де-франс и витемберг. Сва грла су уматичена, сад имам око 250 оваца које подлежу субвенцијама", каже Немања Радовановић из села Тмаве.

"Што имају сви у граду имамо и ми, значи све, баш све услове, само с тим што се мало више ради, али мора да има мало и воље и жеље да се нешто ради, не може нешто да се ради ако не волиш", каже Јелена Радовановић из села Тмаве.

Немањиним стопама ће и млађи брат Стефан.

"Има се све и може лепо да се заради. Планирам да останем овде и да оснујем породицу", каже Стефан Радовановић, из села Тмаве.

Село Тмава је удаљено десетак километара од Куршумлије, има асфалтни пут, воду, струју и све услове за нормалан живот, али у њему живи само педесетак становника.

Да би подстакла људе да остану на овим просторима Општина Куршумлија из буџета за пољопривредну производњу и бољу инфраструктуру у селима годишње издваја више од 100 милиона динара.

"Држава нам излази у сусрет са субвенцијама, 7.000 по једном матичном грлу и на тај начин стимулише нас да би што више држали грла, јер што више грла све више пара", каже Ранко Радовановић из села Тмаве.

"Људи су задовољни не само тим субвенцијама него имамо и орагнизовану службу пољопривредну која помаже људима и око обнове газдинстава и око конкурса које Министарство пољопривреде расписује", каже Радољуб Видић, председник општине Куршумлија.

Куршумлијску општину у потрази за послом годишње напусти више стотина људи, а десетак села потпуно је угашено.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи