Грађански активизам, пецање на коловозу и споменик дијазепаму

Уз акције активиста у Нишу који, инсистирајући на својој анонимности, скрећу пажњу јавности на проблеме, грађански активизам добија другачији облик. Активисти из Србије и Македоније, познати по сличним акцијама, остварују добру сарадњу јер имају сличне проблеме.

Анонимни активисти из Ниша протеклих месеци пецали су у рупама на коловозу, садили цвеће, славили рођендан недовршеним грађевинским радовима.

"Имам осећај да су грађани беспомоћни, да су на неки начин и сами криви, јер су пасивни, а ми желимо да их охрабримо", каже један од њих.

Ајкуле у Скопљу пре две године део су противљења грађана, како кажу, естетски неприхватљивог уређења македонске престонице. Све њихове акције од ајкула до споменика дијазепаму као најконзумиранијем леку представљају уметнички перформанс.

Према речима Ђорђа Јовановића, активисте из Македоније, важно је да то буде неки уметнички објекат који комуницира на другачији начин него класични уметнички рад.

"Акције су допринеле да се грађани бар мало ослободе страха и ћутања", сматра Александра Бубешка, медијски експерт, "што је био највећи проблем претходних година."

Никола Писарев, лидер уметничке гериле, каже да ако нешто критикујете не значи да сте политички противник иако је цео јавни простор део политике:

"Ако узмете да су рупе на улицама део политике, да је ђубре део политике, да је загађен ваздух део политике, онда је све то део политике, јер човек је политичко биће."

Македонски медијски стручњаци кажу да је важна искрена идеја а да је интернет у данашње време од велике помоћи.

"Уз интернет свакако брже може да се комуницира са грађанима, али је, с друге стране, теже јер ће свака акција пропасти уколико није до краја искрена", тврди медијски експерт Никола Спасов.

Сада релативно бесплатно може да се стигне до већег броја људи, каже Небојша Гелевски, графички дизајнер, није неопходно да се штампају постери и леци.

Грађански активизам у региону, очигледно, добија другачији облик, али је циљ исти реакција друштва.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
5° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво