Kако спречити уништавање археолошког наслеђа?

Последњих деценија, широм Србије приметно је драстично уништавање археолошких локалитета. Српско археолошко друштво и Министарство културе раде на пројекту чији је циљ подизање свести о значају очувања археолошког наслеђа. Археолошке локалитете у Пироту највише уништавају трагачи за закопаним благом.

У једном од првих југословенских филмова "Рударева срећа" из 1929. године, који је снимљен у пиротском крају, говори се о трагачима за закопаним благом. И данас је ова тема актуелнам, а у околини Пирота, последњих деценија такозвани копачи злата уништили су тридесетак античких налазишта.

"Овако се систематски, златарским ископима, трајно девастирају и уништавају антички локалитети. Од тога се узимају нека скромна средства, али се прави ненадокнадива штета за археолошко наслеђе", каже др Предраг Пејић, археолог.

Да трагачи за златом не презају ни од чега довољно говори податак да је пре неколико година у потрази за благом минирана чак и западна кула на средњовековном пиротском граду.

Да би подигли свест друштва о значају очувања археолошког наслеђа, стручњаци Српског археолошког друштва организовали су предавања у осам градова Србије.

"Људи морају да схвате да је трагање за археолошким предметима, детекторима, копањем, дубоким ригловањем, кривично дело. По нашем кривичном законику за то кривично дело је запрећена казна од шест месеци ду пет година затвора", каже др Адам Црнобрња, председник Српског археолошког друштва.

У Српском археолошком друштву апелују на све у локалним самоуправама да пријављују "дивље" трагаче за благом како би очували наше богато археолошко наслеђе.

rts.pirot@rts.rs
+381 10 311 910





Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи