Богутовац и Лопатница замирисали на вргањ

Берба печурака за продају у краљевачком крају има традицију дужу од 70 година. Најбоље је, кажу, било у време земљорадничких задруга и организованог откупа, јер данас највећи профит остварују трговци на црно, продавнице и власници ресторана. Ипак, велики број мештана, посебно на брдско-планинском подручју, бербом печурака попуњава кућни буџет.

Једном годишње, на "Данима гљива" у месту Чуђак у Богутовцу окупљају се печуркари из околине Краљева и окружења да размене мишљења о положају гљиварства код нас, али и да се надмећу у припремању традиционалних јела од печурака.

За Константина Рудинца из Толишнице, села на обронцима Чемерна крај пролећа и лето су добра прилика да бербом печурака поправи кућни буџет. Каже да бави сточарством и производњом ћумура, али кад год му време дозволи прошета Чемерном и обронцима Троглава где у потрази за вргањом, лисичарком, булнинџом, млечњајом и другим врстама печурака које тржиште тражи.

"Било је некада боље, али у печурке не улажем ништа па колико уберем и продам добро ми дође. Не жалим се мада нам разни мешетари односе највећи део од новца који би нама трабало да припадне", каже Константин док обилази богутовачке шумарке.

Захваљујужи повољним временским условима ова година ће се памтити по добром роду печурака.можда и рекордној  берби вргања, лисичарке и других печурака иако печуркари ценом нису задовољни.

"Наравно да нисмо задовољни. Цена лисичарке и вргања које наши печуркари уберу је 200 динара по килограму,док је у трговинским ланцима од 600 до 900 динара,на пример у Београду а у Љубљани и Загребу око 25 до 30 евра. Наш је циљ да то променимо, али и да се изборимо да  гљиве заиста добију статус шумског блага", кажу они.

Истог је мишљења и Мирослав Павловић,председник Еколошког покрета "Ибар" који је организатор традиционалне образовне, едукативне и еколошко-туристичке манифестације "Дани гљива" у Богутовцу која дуж Ибра окупи велики број печуркара из Краљева и околине, као и многи љубитеља природе и здравог начина живота.

"Циљ нам је да се изборимо и питамо о свему што је битно за биодиверзитет Србије, јер се сматрамо одговорним за будућност Србије, не само кад су гљиве у питању. А кад је реч о њима желимо да утичемо на тржиште едукацију, цене, као и на доношење правилника о брању, сертификате. Неконтролисани извоз," казује Павловић.

О тим и другим проблемима и ове године се разговарало на "Данима гљива" у Богутовцу. Они су били прилика да краљевачки печуркари и њихови гости демонстрирају знање и вештине у припремању гулаша и других јела од печурака. Најбољима су додељена признање и похвале бројних дегустатора у долини Лопатнице с жељом да ова манифестације идуће године добије међународни карактер.

rts.kraljevo@rts.rs
+381 36 333 465

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
20° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се