У Лозници се воденични точак и даље окреће

Губитак посла у некадашњој "Вискози" и мала зарада од пољопривреде навели су Лозничанина Предрага Станковића да купи воденицу. Иако је производња брашна на овај начин, занат који изумире, посла за јединог воденичара у граду има свакодневно. У поточари саграђаној још у 19. веку дневно се самеље и до 200 килограма житарица.

На исти начин на који се окретао пре више од 200 година, воденични точак окреће се и данас. Већ седам година, у поточари под заштитом Завода за споменике културе, кукуруз, пшеницу, хељду и раж, меље Предраг - некада радник у хемијској индустрији, а данас прозвођач здраве хране.

"Пошто сам увидео да то иде, ја сам почео сејати мало више кукурза, нашао сам воденицу коју сам изнајмио, касније купио у своје власништво. Требало је мало времена да дођу муштерије тако и хвала богу то је све лепо крунуло, иде, задовљан ја и муштерије", каже Предраг Станковић, воденичар.

Воденица на Штири, од центра града удаљена је петнестак минута хода. Муштерије, кажу, по брашно овде долазе и због квалитета, али и због подсећања на оно што је било некад.

"Каква је проја од овог брашна, а каква од оног из продавнице? Много боља, много боља, проја, онда оно што жене праве цицвару, па то не можеш да упоредиш, чисто слади", каже Милутин Влајковић.

Мештани кажу, унутар воденице, вероватно вековима ништа није мењано, осим воденичара.

"Остала је иста, какву сам је ја запамтио таква је, јер видите ништа није мењано. А мени је 82. година", каже Радован Којић.

 У Станковића воденици, снагом воде, у два коша, истовремено се меље по
 200 килограма кукуруза.

"То ја мељем скоро цео дан, је л то иде полако. А ово сад, та комерцијала где су ови електрични млинови то самеље се за сат времена ја мислим негде сигурно 200 килограма", каже Предраг Станковић, воденичар.

Од производње брашна, Предраг, додаје, може да се заради, али не може да се живи. Зато са овог посла, одлази на други, у коме је воћар и домаћин.

rts.loznica@rts.rs
+381 15 891 669

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 24. април 2024.
9° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво