Сенокос - село срасло са планином

Због свог полажаја у Димитровграду највећу шансу виде у развоју транзитног и сеоског туризма. Највећи број гостију долази из Бугарске, задржавају се два до три дана, углавном долазе викендом и желе да уживају, првенствено у природи. Туристима је, посебно Војвођанима, најинтереантније, скоро неприступачно село Сенокос.

На путу до Сенокоса, једног од најзабаченијих старопланинских села, готово да нема саобраћаја и људи. Само природа, мир и тишина. Ово је и једино село обухваћено мастер планом за изградњу жичара, ски стаза и хотелских комплекса.

У целом селу има око педесет места за смештај туриста - двадесетак у недавно реконструисаном Задружном дому и тридесетак у етно кућама.

"Услови су били да мораш да имаш пројекат по коме радиш. Колико смештаја пријавиш толико мораш да имаш. Ништа нисмо смели да рушимо само да обновимо. Ми смо испунили све услове", каже Естоф Василка, власница етно куће.

Гости долазе из свих крајева Србије, највише из Војводине. Сезона траје од маја до октобра, јер зими, због недостатка додатних садржаја, нема готово никога.

"Сталних посетилаца има јако мало. Они чују, виде на сајтовима или од пријатеља за нас, али се жале на лошу инфраструктуру. Инфраструктура је најважнија да би гости долазили, све остало можемо да надокнадимо", каже Васко Тодоров, секретар Месне заједнице Сенокос.

Некада село са преко петнаест хиљада оваца, познато и по изради качкаваља, данас полако изумире. Од 150 кућа, сачувано је само шездесет.

За Сенокос кажу да је село срасло са планином. Данас у њему живе само 22 становника - српске и бугарске националности. Оно по чему је посебно интересантно је што представља најисточнију тачку наше земље.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 14. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара