Усклађивање наставног програма са потребама привреде

Италијанска компанија Геокс и Хемијско-технолошка школа у Врању потписали су споразум о прилагођавању наставног програма потребама приватног сектора. То је завршница пројекта УСАИД-а и Београдске отворене школе "Средње стручне школе као лидери локалног економског развоја".

Практична настава за ученике завршног разреда текстилне струке у погонима италијанске компаније, фабрике обуће Геокс прилика је да примене научено на часовима и провежбано у радионицама примене.

Ученица Мирјана Ристић каже да су на практичној настави у радионици научили све што им је потребно.

До 2002. године, Хемијско-технолошка школа имала је обућаре. Ни кожарске струке више нема, шанса је пружена текстилцима.

"Ми дајемо прилику ученицима четвртог разреда да виде савремен начин рада, компанија долази из западне Европе", објашњава Ненад Мишић, директор Хемијско-технолошке школе у Врању.

Геокс гради фабрику, а док се не заврши, марта наредне године, имају производњу са две стотине радника.

"Имамо раднике који имају претходног искуства, не желимо да дискриминишемо те људе, али у овако великим пројектима битно је да имате нову врсту енергије", каже Ђан Гаетано Амбрози, директор техничког развоја Геокса. "Млади су будућност фирме."

Београдска отворена школа анализирала је усклађеност образовних профила са потребама тржишта у Врању, Пријепољу и Суботици.

"Привреда данас више улаже у људе који први пут почињу да раде него пре пет година, разлог је - напредовала је технологија, а школе нису усклађене", подсећа Милорад Бјелетић из Београдске отворене школе.

Према речима градоначелника Врања Зорана Антића, развојем и покретањем производних процеса који су некад били окосница развоја града јавља се потреба да се школују нови
стручњаци.

Геокс ће запослити 1.250 радника у фабрици обуће. Ученици који током практичног дела наставе покажу интересовање и савладају потербне вештине, добиће и посао.

rts.vranje@rts.rs

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
10° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво