Читај ми!

Асура од шевара

Асурџијски занат некад је био на цени, а производи плетени или ткани од барског биља веома тражени. У једном селу крај Јагодине верују да ће од тог заната поново моћи лепо да се живи.

Пре индустријске и масовне производње тепиха, а потом и простирки од јефтиних синтетичких материјала и пластике, вештина асурџије била је веома цењена, а асуре од шевара главна простирка у већини домова.

Када је после 25 година рада у фирми постала технолошки вишак, Љиљана Вулић из Старог Ланишта код Јагодине потпуно се посветила асурџијском занату.

Од државе је добила субвенцију, основала је занатску радњу и тренутно је, каже, једини асурџија са цертификатом у Србији.

Посао није лак, а тренутна зарада довољна је тек да се плате дажбине.

"Да направим један зембиљ треба ми шест, седам сати", каже Љиљана Вулић. "Шевар се прво изљуска, па се онда цепка на ситније прутиће, затим се на разбоју прави основа. Пошто се пластичне кесе укидају надам се да ће мој посао бити боље плаћен."

Село Ланиште је од давнина познато по добрим асурџијама. Некад их је било на стотине, а роба се одвозила вагонима. Остало их је неколико, тек да се стари занат не угаси потпуно.

Најтежи део посла је, кажу, сеча шевара по барама и мртвајама, обично у августу, каже Љубомир Трифуновић, асурџија из Старог Ланишта:

"Гледамо баре и кад шевар достигне ту висину онда сечемо. Одвоји се време, направи се колиба тамо где треба да се сече и сече се нон стоп."

Има и оних који верују да асуре штите од негативних зрачења и због тога их држе испод душека. Много чешће асуре се користе као параван или засена за терасе и кафиће. Уосталом, у моди је повратак природним материјалима и, ко зна, можда ће торба од шевара једнога дана постати модни детаљ, а асура уобичајени део ентеријера.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво