Читај ми!

Страх од кредита

Иако су банке повећале лимите за задуживање, интересовање грађана за кредите није порасло. Према новим прописима, уколико узмете кредит, довољно је да члан домаћинства одвоји од зараде минимум потрошачке корпе од 14.000 динара, а да преостали део буде расположив за отплату рата.

Већ три месеца банке саме утврђују лични кредитни рејтинг клијената. Сада је дозвољено да висина рате може да буде и већа од 50 одсто зараде. Ипак, либералнији прописи нису повећали ниво задужености становништва, који је скоро годину дана на око 5,4 милијарде евра.

Према новим прописима, ако желите кредит, довољно је да први члан домаћинства одвоји од зараде минимум потрошачке корпе од 14.000 динара, а да преостали део буде расположив за отплату рата. Неке банке су то искористиле и повећале лимит, посебно грађанима са већим зарадама.

Војислав Стокић из "Ерсте банке" обjашњава да се најпре израчуна кредитна задуженост тако што се подели укупна месечна обавеза са укупним приходом грађана, што је у "Ерсте банци" у овом тренутку до 70 одсто за стамбене кредите, односно до 65 одсто за готовинске и све друге врсте кредитa.

Нова регулатива подразумева могућност веће задужености, али ниске зараде су учиниле да она месечно расте за пола процента.

"Нова методологија је намењена клијентима са већим примањима. Приликом примене интерне методологије, увек анализирамо клијента од случаја до случаја. Новом методологијом су спутани клијенти са нижим примањима", каже Ненад Лучић из "Фолкс банке".

Ипак, банке признају да су клијенти са вишим примањима пожељни, али ништа мање ризичнији.

"Математичка рачуница показује да су оштећени они са мањим примањима, док они са већим примањима могу да узму и већи кредит. Већи проблем је када дође та наплата, јер апетити са већим примањима расту", истиче Душан Узелац са сајта Каматица.

Половину кредита грађана су узета је за куповину или адаптацију станова. Задуженост по том основу била би и већа да Народна банка није увела додатно учешће од 10 процената. То је успорило задуживање, али је смањило и ризике.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво