Читај ми!

Заваривачи - тражени и ретки

Атестирани заваривач једно је од најтраженијих занимања у Србији, за које, међутим, не постоји школа. Постоје обуке и преквалификације, али пријављених има мало. Школа за ово занимање отворила би пут нашим фирмама и радницима на тржишту у региону и Европској унији.

Једно од најтраженијих занимања у Србији је атестирани заваривач, али за ту професију не постоји ниједна школа.

У Центру за обуку заваривача "Термоелектро" у Обреновцу, једином у Србији који издаје пет различитих међународно признатих атеста, стотинак полазника годишње добије један од атеста за варење.

Стручних заваривача, са неколико атеста, ипак, нема довољно. Тај ризичан, одговоран и тежак посао у иностранству плаћају много више него код нас.

У фабрици вагона у Краљеву конкурс за завариваче је стално отворен јер кажу да људе које науче занату, преузимају домаће и стране компаније, а неки и одустану због тежине посла.

"Млади људи никако да схвате да је то занимање за будућност, да их се све мање јавља, а који се јаве врло неозбиљно то схватају. Крајње је време да држава као држава једном почне да школује кадар који ће требати за будућност", каже Бошко Славковић, директор Фабрике вагона Краљево.

Милан Матић, двадесетдвогодишњи машински техничар из Лознице одлучио је да постане варилац због добре зараде.  Иако га је обука за први атест коштала више од 100.000 динара, добио је сталан посао и сада му фирма плаћа припрему за други атест.

"Најтежа је врућина, материјал се греје, али мора да се издржи. Платио сам себи обуку заваривање, овде већ радим месец дана, надам се када завршим ову обуку да ћу отићи у иностранство", каже  Матић.

Потребни у региону и у ЕУ

Атестирани вариоци у "Термоелектру" у сезони са прековременим радом зараде и до 250.000 динара. Ипак, у иностранству су и бољи услови раде и веће зараде.

"Постоји велика потражња за кадром заваривача и они одлазе одавде у регион, то су земље окружења, одлазе највише у Босну и Хрватску, а после тога у Пољску, Чешку и Немачку", каже Ана Пајевић из "Термоелектра" у Обреновцу.

У Националној служби запошљавања кажу да су послодавци ове године тражили 286 заваривача и да се они запошљавају много лакше него друге професије.

Служба организује бесплатне обуке и преквалификације за завариваче, а ове године ће за неки од атеста оспособити 100 незапослених.

"Организујемо обуке у целој Србији, за атесте који подразумевају 'Маг поступак 135', затим 'ТИГ поступак 147' и за електролучно заваривање", каже Невена Летић из Националне службе запошљавања.

Бројни здравствени ризици: зрачење, отровни гасови, прашина и високе температуре, разлози су што ни у Европи нема довољно атестираних заваривача.

Отварањем школе за тај ризичан, али добро плаћен посао, поред покривања потреба наше привреде, више наших фирми могло би да се упосли на изградњи и одржавању енергетских постројења широм Европе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво