Хитно смањење јавне потрошње

Србија мора знатно да смањи јавну потрошњу и повећа приходе из државног буџета колико је то могуће, изјавио је је гувернер Народне Банке Србије Радован Јелашић у синоћном излагању на економском форуму на Копаонику.

Гувернер Народне Банке Србије Радован Јелашић изјавио је да Србија мора хитно да смањи јавну потрошњу у већој мери. Истовремено портебно је повећати приходе из државног буџета, колико то могућности дозвољавају.

"Ако то не буде урађено, може се очекивати раст инфлације на средњи и дужи рок, повећање референтне камате НБС и скупље кредите у земљи", упозорио је гувернер Јелашић у синоћњем излагању на економском форуму на Копаонику.

Наводећи шта је то што чини Србију стабилнијом од других земаља у окружењу, Јелашић је рекао да је то већ потписан аранжман са ММФ-ом, стабилни девизни курс и стабилан и ликвидан финансијски сектор.

Јелашић сматра да је "боље преценити ефекте светске кризе него их потценити". Због тога је Србији потребан класични "стенд бај" аранжман са ММФ-ом, који ће се правити на период од најмање две године, уз додатни кредит у вредности два милиона долара.

Прилагођавање кризи

Србији је потребно хитно фискално прилагођавање што ће довести до спровођења непопуларних мера за државу, нагласио је Јелашић, и навео да ће прилагођавање значити повећање ПДВ-а или пензионих доприноса. Приватизација и задуживање државе ће значити представљати финасирање.

"И даље постоје инфлаторни притисци и питање је шта ће се десити у наредним месецима", указао је Јелашић и подсетио да је у прва два месеца ове године инфлација била преко три одсто, што представља ефекат повећања цена крајем прошле године.

"Економска криза у свету већ се негативно одразила на Србију тако што се премија ризика за нашу земљу мери кроз маржу на кредите од око девет одсто, а сам кредит кошта и до 11 одсто камате годишње", навео је Јелашић.

Дефецит платног биланса крајем прошле године достигао 18 одсто бруто домаћег производа.

У четвртом кварталу 2008. године имали смо нето одлив капитала, пад индустријске производње, а дошло је и до пада вредности динара, а то је довело и до пада спољнотрговинске размене, рекао је гувернер.

Парадоксално је и да се смањује и дефицит спољно-трговињске размене, због већег пада увоза од извоза из Србије, приметио је Јелашић. Прошле године дошло је до смањења капиталних издатака а из банака је повлачена штедња, због страха од кризе.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
4° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво