Српске авионе купују странци

Фабрика авиона у Краљеву некада је производила за Французе и Немце. После Другог светског рата припојена је Фабрици вагона и тада је њен рад окончан. Данас, после дуго времена Французи, Немци и многи Европљани долазе у Краљево ради куповине авиона.

Фабрика авиона у Краљеву је скоро две деценије, од 1926. године, производила за Французе "Бреге 19", а за Немце "Дорниер 17".

По завршетку Другог светског рата, припојена је Фабрици вагона и тада је њен рад окончан. Све доскора, нико није ни помишљао да ће Французи и Немци, али и многи други Европљани, поново долазити у Краљево ради куповине авиона.

За само годину дана од оснивања "Aero Еast Еurope" направљен је 21 авион типа "МX PE", продати су сви а њихови власници већ доводе друге купце.

Марко Галинели кипац из Италије каже да се у Србији производи серија авиона који се много траже у Италији. "Мислим да ће се многи авиони из ове радионице продати на италијанском тржишту", рекао је Галинели.

Ове летилице су јако погодне за потребе здравства у Русији, и надгледања огромних руских пространстава и гасовода. Колико је озбиљно интересовање Руса за ове летилице, говори то да је у Краљеву дошао инжењер и консртуктор мотора који је пројектовао елементе мотора за руске авионе типа "Миг". 

"То је очигледно одговарајућа машина и мислим да ће ови авиони у Русији имати велику примену а посебно што је код нас управо актуелно оснивање Мале авијације", рекао је Виктор Стјепановски, инжењер из Русије.

Фабрике вагона у Краљеву по овогодишњем плану продаће 45 летилица у иностранству.

"Били су Французи, Шпанци, Италијани, Руси. Препознали су наш квалитет а резултат свега тога је да данас имамо људе који су дошли да купују и да траже, између осталог и потписивање уговора за поштовање генералне заступнике и диструбитера наших производа како у Француској тако и у Италији", рекао је власник Фабрике вагона Милорад Магић.

Запослени овде не брину за економску кризу. Они кажу да су странци препознали да је авијација превоз будућности али се питају да ли ће Србија омогућити перспективу повећања производње и самим тим отварање нових радних места.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи