Србија завршила полагање цеви за своју деоницу "Турског тока"

Цеви "Националног магистралног гасовода" кроз Србију су положене. Тај гасовод је нови алтернативни правац снабдевања за цео Балкан јер ће преко Бугарске, Србије и даље у Мађарску, допремати гас из "Турског тока". У припреми даљи радови на гасној инфраструктури, потврђено РТС-у.

Директор "Србијагаса" Душан Бајатовић рекао је за РТС да је у Србији постављено 403 километара цеви у оквиру "Труског тока".

"Подбушен је Дунав, Тиса, Морава, сви канали, пролази. Цеви су спојене. Очекујемо да завршимо радове на мерним станицама", рекао је Бајатовић.

Србија ће имати три излаза са гасовода – код Параћина, Београда и Зрењанина. Остаје, каже, Бајатовић, да се уради излаз за гасно складиште Банатски Двор.

"Наши саветници су рекли да смо на овом послу били три пута ефикаснији у изради овог пројекта од водећих европских компанија", истакао је директор "Србијагаса".

Према његовим речима, тренутно постоје проблеми са радовима на "Турском току" у Бугарској.

"Комплетан гасовод у Бугарској и оно што треба да ураде Мађари треба да буде готово до краја 2020. Ако Бугари убрзају, онда ће то бити у роковима", напоменуо је Бајатовић.

Сви капацитети "Турског тока" су, истиче, 100 одсто распродати.

"То значи да је ово комерцијални пројекат. Источна Европа је гладна гасовода и не треба политички то да се спречава", истакао је Бајатовић.

"Грађани да не брину" 

Говорећи о договору Русије и Украјине о испоруци гаса, Бајатовић каже да је реч о начелном споразуму о испоруци око 40 милијарди кубика гаса – дупло мање него до сада.

"То је све једна геостратешка игра. Мораће Европљани да ову игру доведу до краја", каже директор "Србијагаса".

Напоменуо је да грађани Србије не треба да се брину јер је добављена довољна количина гаса, обезбеђени су транспортни правци, допуњено складиште Банатски Двор са 550 милиона кубика гаса.

"Можемо да будемо мирни", рекао је Бајатовић истичући и да се цене гаса неће мењати.

"Количине гаса које стижу из Америке у Европу не могу пореметити тржите. Наредни период гарантује да неће бити поремећаја у цени гаса", навео је директор "Србијагаса".

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 29. март 2024.
24° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво