Како је Деда Аврам излечио динар

Српски академици и економисти облежили су стогодишњицу рођења добро нам знаног Деда Аврама - човека који је преко ноћи изједначио динар са немачком марком и зауставио једну од највећих хиперинфлација у историји света. Јануара 1994. месечна инфлација била је 313 милиона одсто, а земља на ивици краха.

Били смо милијардери по нулама на новчаницима, а ништа нисмо могли да купимо. Штампање пара без покрића обезвредило је плате и пензије током 40 месеци колико је трајала хиперинфлација.

"Код нас се сви проблеми решавају повећавањем државе а не смањивањем државе. Коме год шта падне на памет - од фарбања куле Небојше, до културе, маркетиншких центара до полуискоришћених зграда, брука једна све заједно", рекао је својевремено Драгослав Аврамовић, гувернер НБС од 1994. до 1996. године.

Крајем јануара 1994. почела је примена Аврамовићевог програма стабилизације и увођен је нови динар убрзо назван "Аврам".

"Аврамовић је извукао једну кључну линију, кључну препоруку, а то је било – фиксирајте курс динара и учините га конвертибилним. Tа мера је екстремну инфлацију која се месечно мерила на неколико милиона процената оборила за недељу дана на нулу", објашњава Павле Петровић, председник Фискалног савета.

Нови конвертибилни динар је званично вредео једну немачку марку. Прве су добили пензионери али куповна моћ није била велика.

"Значи динар није био конвертибилан у правом смислу и такав је био мање вредан. Програм је могао да успе да смо отклонили дефицит и без спољне подршке", наводи Диана Драгутиновић, професорка економије.

Покретач хиперинфлације треће по обиму у историји човечанства био је распад Југославије, подсећају стучњаци и додају да је творац саме хиперинфлације римски имепертор Диоклецијан који је 80 одсто сребра заменио кованицама без сребра, па је људима за погачу уместо једног новчића била потребна кеса нових пара.

"Он је издао декрет да ће да изврши смртну казну свима који не поштују цене које ће он да фиксира. Десило се само то да су сви трговци побегли из Рима", наводи Даница Поповић, професорка Економског факултета.

Економисти тврде да је најбоља брана против хиперинфлације независна Народна банка, уз подсећање да је Деда Аврам у Скупштини, када је смењен са функције гувернера, рекао: "Нећу да штампам паре".

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
13° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи