НИС почиње производњу нафте и гаса у Румунији

У ери електричних аутомобила нафтни сектор у свету се брзо трансформише, а нафтна предузећа прерастају у енергетска. У тој транзицији је и НИС, који већ има 14 малих прогона за производњу и струје и топлотне енергије. А после десет година од приватизације, почињу производњу нафте и гаса у суседној Румунији. Истражујемо и зашто би НИС био најбољи партнер у приватизацији панчевачке "Петрохемије".

У Босни и Херцеговини, Бугарској и Румунији, НИС има 90 бензинских пумпи и већ неколико година истражује нова налазишта нафте и гаса. А ових дана у панчевачку рафинерију на испитивање за прераду стигле су и прве количине нафте из пробне производње у Румунији.

"У Румунији у Панонском басену већ је откривено и нафтно и гасно налазиште. Настављамо са даљим бушењем и проналажењем нових могућности за ширење ресурсне базе компаније, јер су постигнути резултати охрабрујући", каже председник Одбора директора НИС-а Владимир Јаковљев.

Главна и одговорна уредница Спутњика Љубинка Милинчић наводи да је познато да Румунија има много нафте.

"Чули смо и да су садашња истраживања много успешнија, више се не дешава да се истражује на више места а нађе се нафта на два. Сада је то углавном сто посто", рекла је Милинчићева.

При крају је и најважнији посао у "Рафинерији Панчево" – градња постројења "Дубока прерада". То је кључно еколошко постројење за земљу јер ће омогућити производњу мазута без сумпора.

"Реч је о значајном проширењу производње, конкретно раст од 38 одсто производње дизел горива, као и сопствена производња новог производа, кокса, чиме ће се у потпуности покрити потребе Србије јер га сада увози, а биће га и за извоз", истиче Јаковљев.

Већински власник "Гаспром њефт" данас у НИС-у има 56,15 посто акција, 29,87 је удео државе а остало је у рукама малих акционара.

Разговори о приватизацији "Петрохемије"

Руски партнер је потврдио да је спреман да са Владом разговара и о еветуалној приватизацији Петрохемије. То би било добро решење јер та панчевачка хемијска фабрика не може да ради без НИС-овог примарног бензина.

"Петрохемијски комплекс је природно повезан са Нафтном индустријом. А пошто су Петрохемија и НИС суседи, значи фабрике које су једна преко пута друге, мислим да би заиста било добро да 'Гаспром њефт' као већински власник НИС-а са Владом Србије нађе најбоље решење", указује уредница Балкан магазина Јелица Путниковић.

Деценију од приватизације у НИС-у је завршен инвестициони циклус вредан три милијарде евра. До 2025, кажу, уложиће још 1,4 милијарде евра.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 08. мај 2024.
21° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара