Улагања српских компанија у региону – да ли се прилике поправљају

Годинама се говори о томе да су улагања компанија из региона у Србији већа него улагања српских компанија у, на пример, Хрватаској или Словенији. Ипак, чини се да је нешто лакше инвестирати у Словенији. Та земља и Србија су једна другој међу десет најважнијих привредних партнера, а укупна робна рамена током прошле године прешла је миијарду евра.

Несразмера између улагања словеначких и хрватских предузећа у Србији и српских компанија у тим земљама објашњава се чињеницом да је у Словенији и Хрватској процес приватизације завршаван када је код нас почињао. У Србији се касно кренуло, али статистика се ипак поправља, кажу у Привредној комори.

"Из Хрватске од 2011. до 2018. имамо 290 милиона, а кад је Словенија у питању око 400 милиона. Србија је у том периоду у Хрватску инвестирала око 64 милиона евра, али то није крајња цифра, јер имамо улагања и из других земаља. Наше компаније које улажу из земаља где имају ћерке компаније, па се то не води као српска инвестиција. Имамо пример Савудрије, где је улагање 80 милиона и то је инвестиција која превазилази саму цифру од 64 милиона", наводи Александар Радовановић из Привредне коморе Србије.

Српска компанија, чији је огранак у Словенији власник поменутиог комплекса, најављује током ове и наредне године додатних пет милиона евра инвестиција у Истри, како би се закружила целина.

Иако им је агрономија прва делатност, инвеститор, кажу, мора да прати потребе средине у којој инвестира. Зато се у регији окрећу улагањима у туризам и саобраћај.

"Прошле године смо постали већински власник аеродрома 'Порторож' и планирамо проширење. Мислим да треба напоменути да се на томе ради баш због тога да се са том пистом која је у плану, исфинансира, унапреди и доведе што више туриста у ову регију", наводи Јелена Бароник из "МК групе".

"У дестинацији Порторож-Пиран тражимо активне власнике који инвестирају у капацитете, кадрове и у пројекте на дестинацији", наводи Игор Новел, директор Туристичке организације Порторожа.

Стручњаци напомињу да су регионалне инвестиције важне са становишта не само економске сарадње него и уопште – ради боље комуникације, јер све земље региона теже истим циљевима.

Прилике се, кажу, поправљају, па сад треба искористити повољан ветар у једра.

Можда као прошлог викенда када је, као део полувековне традиције Тршћанског залива, дан пре финалне одржана мања трка једрилица: прва три места су припала Црној Гори, Словенији и Хрватској, али покровитељ је била компанија са седиштем у Србији.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво