Приватизација бања – како са речи прећи на дела

О неопходности приватизације бања, како би ухватиле корак са савремним европским, говори се више од десет година. Министарство привреде припрема нови закон чије се усвајање очекује до краја године, а који би требало да омогући да се коначно са речи пређе на дела.

Покушаје приватизације домаћих бања пратиле су многе формално-правне перипетије. У папирима једни подаци, а на терену потпуно другачија слика. Разлика је понекад била и хиљаду квадрата, зато је у посао морала да се укључи и Дирекција за имовину. Нови закон о приватизацији ће коначно деблокирати тај посао, кажу у Министарству трговине и туризма.

"Без нових инвестиција ми ћемо таворити када говоримо о бањском туризму, само ћемо причати о потенцијалу који доноси бањски туризам без конкретне валоризације тог потенцијала", наводи Расим Љајић, министар трговине и туризма.

Додаје да су сада свега 13 одсто гостију у бањама страни туристи. "То је због чињенице да још немамо онај квалитет који тражи савремени туриста", наглашава Љајић.

Летос су приватизоване две бање – Врањска и Куршумлијска. Нови власник Куршумлијске је Акционарско друштво "Планинка", које већ годинама успешно руководи Пролом и Луковском бањом.

"Оно што је битно, што сматрамо да можемо до краја следеће године да обновимо објекте, да их пустимо у функцију, тиме бисмо упослили 100 нових радника. Директно запошљавање људи који су везани за туризам, то би било од великог значаја за опстанак ових људи на терену, посебно на овом простору где смо сада", наводи Радован Раичевић, генерални директор АД "Планинка".

За приватизацију је спремно још седам бања, али у Врњачкој нису ради да добију новог власника.

"Становиште локалне самоуправе, ако се наш глас пита, јесте да специјална болница 'Меркур' треба да остане у садашњем власништву пре свега због јаког менаџмента, добре годишње добити и великих инвестиција које остварују у нашој локалној самоуправи", каже Бобан Ђуровић, председник општине Врњачка бања.

Наше термално богатство је несумњиво. Србија има 40 бања, 53 термална локалитета и преко 1.000 изворишта минералне воде.

Више од 5.000 кревета у бањама Србије већ годинама је ван фунције. Због тога је без посла остало око 2.700 људи. Губимо и око милион ноћења годишње, а држава је ускраћена за 360 милиона динара на основу наплате ПДВ-а.

Број коментара 8

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 19. март 2024.
5° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво