недеља, 02.06.2019, 19:30 -> 19:48
Извор: РТС
Аутор: Јелена Пиљевић
Око 130 особа са инвалидитетом запослено у "Леонију"
Закон о професионалној рехабилитацији и запошљавању особа са инвалидитетом који се примењује од 2010. године у многим предузећима још се не примењује. У запошљавању те категорије радника предњаче стране фирме које могу да прилагоде радна места могућностима запослених. Немачка компанија "Леони" већ има око 130 запослених особа са инвалидитетом, а шансу да у нишким погонима ускоро дође до посла има још тридесетак радника.
До своје двадесет пете године Братислав Костић био је здрав. После саобраћајне несреће је у колицима. Преломни тренутак у опоравку био је када се после две године вратио на посао.
"Непроцењиво је то што особа са инвалидитетом има обавезу да може да изађе из куће, да радно време проведе на послу, да буде друштвено и радно користан", каже Братислав Костић из Удружења параплегичара у Нишу.
Већина особа са инвалидитетом, међутим, нема прилику да се професионално оствари. Марија је дипломирни психолог, слепа од рођења и без посла иако би, упркос ивалидитету, могла успешно да га обавља.
"Првих неколико дана је потребно слепим особама да се навикну на окружење, да науче пут од посла до куће, а касније све то постаје једна рутина и да то не пада на терет послодавца", истиче Марија Милановић из Савеза слепих у Нишу.
Према Закону о професионалној рехабилитацији и запошљавању особа са инвалидитетом, свака фирма са више од двадесеторо радника у обавези је да запосли и особе са инвалидитетом. То је, између осталог, и због забране запошљавања најмање заступљено у јавним установама, док у поштовању законских норми предњаче стране компаније.
Александар Ракић однедавно ради у фабрици "Леони".
"Седећи је посао, тако да су направили избор и прилагођивање због тог мог проблема који ја имам са деформитетом", наводи Алексадар Ракић, радник у "Леонију".
"Имамо и нова конкретна запошљавања када причамо о фабрици у Нишу, отприлике још осам позиција је да кажем отворено. У фабрици у Малошишту око 23-24", каже Аница Дивац из комапније "Леони Србија".
Процењује се да у Нишу и околини има око 25.000 особа са инвалидитетом, а око две трећине их је без посла.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар