Грађани задужени у швајцарцима протестују, судије обећавају јединствен став

Због дуга банци за стамбени кредит у швајцарским францима данас је из стана исељена породица Аксентијевић у блоку 22 на Новом Беграду, чије су претходно исељење 19. фебруара спечили активисти. Истовремeно, незадовољни разноликим судским пресудама, грађани задужени кредитима индексираним у швајцарским францима већ шести дан протестују испред Врховног касационог суда. Судије обећавају јединствен став за тачно седам дана.

После вишегодишњих протеста, спорова са банкама и неуспелих понуда олакшица, задужени грађани сада помоћ траже од судова и државе. Председник Александар Вучић најавио је да ће са премијерком и гувернерком покушати да нађе начин да им се помогне, а да то не угрози финансијски систем државе.

У Врховном касационом суду, испред којег дужници данима протестују, обећавају да ће следећег уторка изаћи са јединственим ставом о споровима грађана задужених у швајцарским францима против банака. Јединствен став је, кажу, тешко донети, јер су и тужбе различите.

"Неке тужбе се односе на раскид, тражи се тужба на раскид уговора. У другим тужбама се тражи ништавост уговора. Наравно, трећа варијанта је да су уговори валидни. Због тога је и незадовољство грађана корисника кредита, јер они сматрају да нисмо заузели став. Међутим, може се рећи да у неку руку није тачно", објашњава Драгомир Милојевић, председник Врховног касационог суда.

Незадовољни клијенти Удружења ЦХФ не верују суду и сматрају да је после неколико година пакла у отплати кредита тешко поверовати да ће правда и њихови захтеви бити истерани на чистац. Одговоре на њихова питања суд им, кажу, може дати за пет минута.

"Да ли су уговорне клаузуле којима је извршена индексација кредита ништаве у ситуацији када корисник кредита није добио адекватне информације о цени и ризицима и стварним економским последицама. Под два, да ли је у том случају уговор апсолутно или делимично ништаван и под три да ли у том случају када постоји вероватноћа да се ради о ништавој клаузули, суд има обавезу да привремено спречи продају непокретности забраном до окончања парничног поступка", наводи Јелена Павловић, председница Удружења клијената ЦХФ.

У Врховном касационом суду тврде да су предмети у процедури, а да је одлука о половини предмета објављена у октобру, како је обећано.

"Да би предмет изашао из суда мора да буде кристално чист. Веће доноси одлуку, уколико се одступа од одлуке онда следи судска пракса, уколико је потребно и одељење, састанак одељења које судије тог одељења тематира на грађанске и кривичне", наводи Милојевић.

Банкари подсећају на упозорења на ризике задуживања у швајцарској валути и пре него што је Законом забрањено њихово одобравање, а да је касније Централна банка неколико пута понудила различите олакшице таквим дужницима.

Тврде да је код кредита до 50.000 швајцараца кашњење у отплати 4,4 одсто, а да је проблем много већи код већих зајмова од 15 до 20 милиона швајцараца где је скоро сваки други ненаплатив.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
24° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи