понедељак, 25.02.2019, 14:13 -> 17:05
Извор: Танјуг
Манивол: Србија напредовала у спречавању прања новца
Према најновијем извештају Манивола (MoneyWall) Србија је значајно напредовала у испуњавању препорука тог мониторинг тела Савета Европе за спречавање прања новца и финансирања тероризма.
За разлику од извештаја из априла 2016. године, када је девет од укупно 10 препорука које је "Манивол" упутио Србији оцењено као "делимично испуњено" или "неиспуњено", у последњем извештају се наводи да нема препоруке која је означена као "неиспуњена", преноси Радио Слободна Европа и додаје да ће "Манивол" нови извештај поднети у децембру.
У Савету Европе рекли су да, све док је Србија у процесу евалуације ФАТФ-а (Financial Action Task Force), међувладина организација за борбу против прања новца и финансирања тероризма), експерти "Манивола" неће давати додатне коментаре, а наша земља остаје у "режиму појачаног надзора".
У Министарству финансија кажу да је Србија у значајној мери унапредила свој систем борбе против прања новца и финансирања тероризма, а наведени резултати су, кажу, препознати од стране ФАТФ и мониторинг тела Савета Европе за спречавање прања новца и финансирање тероризма "Манивал".
"У питању је изванредан заједнички успех институција Републике Србије које су за мање од годину дана успеле да поправе оцену усклађености за чак десет стандарда у области спречавања прања новца", каже за Танјуг гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић.
Табаковићева је уверена, каже, да ће наша земља "у наредним месецима бити сведок додатних похвала и још бољих оцена које ће Србији бити упућене од међународних организација које се баве провером функционисања нашег система".
"Позитивна вест подизање рејтинга Србије"
Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж оцењује да је позитивна вест подизање рејтинга Србије у овој области и истиче да су последњих месеци Министарство финансија, и посебно нови министар финансија Синиша Мали, уложили велике напоре да отклоне све оно што је можда и био само проблем у комуникацији са међународним институцијама.
"Чини ми се да није било суштинског проблема, колико можда, у прошлости, проблема у комуникацији између институција. Дакле, много тога је урађено и важно је да се Министарство финансија сада посветило том питању, јер то утиче, наравно, и на то како се Србија гледа као инвестициона дестинација", рекао је Чадеж.
За првих осам месеци прошле године поднето је 11 кривичних пријава за 21 кривично дело прања новца, а у септембру прошле године представљен је и документ о процени ризика од прања новца и финансирања тероризма, којим су дефинисане гране најризичније за потенцијално прање новца, међу којима су грађевински сектор, нарочито тамо где су као инвеститор наведена физичка лица, затим банке и организације игара на срећу.
Програмски директор Транспарентности Србија Немања Ненадић поздравио је побољшање рејтинга Србије у овој области и истакао да је то позитиван знак када се има у виду да су у међувремену почели да се примењују нови прописи у области спречавања прања новца, као и чињеница да је донета нова процена ризика од прања новца.
"Тако да не чуди што је сада оцена позитивна. Вероватно ће она бити на неки начин од утицаја и за одлуку ФАТФ-а, који је Србију својевремено ставио на ону црну или сиву листу", рекао је Ненадић.
ФАТФ је Србију први пут у фебруару прошле године ставио на ''црну листу'', као земљу са ризицима за прање новца, међународни криминал и финансирање тероризма.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар