Електронски поступци јавних набавки као средство борбе против корупције
недеља, 10. феб 2019, 12:33 -> 12:44
Извор: Танјуг
Од половине 2020. године, сви поступци јавних набавки у Србији спроводиће се искључиво електронски, преко новог квалитетнијег и функционалнијег Портала јавних набавки - то је најзначајнија новина закона о јавним набавкама који би на пролеће требало да буде у скупштинској процедури.
У Транспарентности Србија кажу да искуства других земаља показују да електронска комуникација у јавним набавкама може да буде једно од средстава за борбу против корупције зато што се смањује могућност манипулације документима који понуђачи шаљу, а олакшава се и провера потпуности поднете документације на тендерима.
У Министарству финансија наводе да се електронски поступак јавне набавке и данас спроводи, али не у потпуности.
Тренутно постоји електронска доступност планова, електронски приступи документацији о јавној набавци која укључује позив за подношење понуда и конкурсну документацију, објављивање одлуке о додели уговора, обавештења о закљученом уговору и одлуке о измени уговора на Порталу јавних набавки.
Међутим, наводе за Танјуг у Министарству, најзначајнија новина закона биће да ће се и понуде у поступцима јавних набавки подносити искључиво електронским путем, посредством Портала јавних набавки.
При том ће, додају, на истом месту бити омогућено коришћење и других електронских сервиса, као што су електронски каталог, систем динамичне набавке, подношење захтева за заштиту права.
Подсећају да је Портал путем којег се спроводе све јавне набавке у Србији, укључујући и јединице локалне самоуправе, установљен је још 2009. године, а модернизован 2013. године.
Од 2020. године, с применом новог закона, у функцији ће бити нови, квалитетнији и функционалнији Портал јавних набавки, као електронска платформа преко које ће се спроводити сви поступци јавних набавки у земљи.
На питање које су најчешће неправилности до сада уочене у поступку јавних набавки, у Министарству кажу да се оне детектују у све три фазе јавне набавке, у планирању, спроводењу поступка и извршењу уговора.
Те неправилности, додају, често и нису резултат коруптивних намера и активности, већ често и нерационалног и нецелисходног сагледавања потреба за набавком, изостанка истраживања тржишта, те недостатка механизама контроле приликом извршења уговора.
Оне се односе на непотпуне, непрецизне или сувише прецизне захтеве у погледу предмета јавне набавке, чиме долази до ограничавања конкуренције и дискриминације међу понуђачима.
Неправилности се, кажу у Министарству, детектују и у фази стручне оцене понуда, где долази до ситуација када наручилац неједнако третира понуђаче, односно за исти или слични недостатак једну понуду одбија, а другу не.
Такође, често се понуде одбијају без законског основа или се, пак, не одбијају понуда које су морале бити одбије, признају се неадекветни докази, дозвољава накнадна допуна понуда.
У Министарству очекују да нова решења, поготово спровођење електронских јавних набавки, али и додатно повећање транспарентности поступка, допринесу унапредењу система јавних набавки, кроз обезбеђивање адекватних механизама превенције корупције.
коментари
Jaoj junaci, slobodna bacanja, dve desetinke pred kraj Nedostojno svaka čast porodici ristić Svi smo te voljeli Djokovic