Изградња кампуса Ен-Си-Ара у Београду, посао за 4.200 људи

Премијерка Ана Брнабић је у Атланти саопштила да је са менаџментом компаније "Ен-Си-Ар", која иначе послује у Србији, постигнут договор да у априлу почну радови на изградњи кампуса на Новом Београду. Ради се о инвестицији од 90 милиона долара. До завршетка радова требало би да буде запослено 4.200 људи.

Кампус "Ен-Си-Ара" би требало да се налази на Новом Београду, у Блоку 42.

"Задовољни су ('Ен-Си-Ар') у Србији, планирају проширење, данас смо договорили да у априлу крећемо са радовима на кампусу. То ће бити регионални центар 'Ен-Си-Ара' који ће бити у Београду – 30.000 квадратних метара и инвестиција од око 90 милиона долара. Изузетно је важно и драго ми је што смо данас постигли договор", рекла је премијерка новинарима у Атланти.

Како је рекла, за њу је важно да је "Ен-Си-Ар" задовољан у Србији, да увек имају нове планове за инвестирање, нове технологије и да су спремни за сарадњу са образовним институцијама што је за институције Србије веома битно јер је политика Владе – трансформација економије тако да се заснива на знању и иновацијама.

Брнабићева је додала да инвестиције нису увек у радна места и плате већ се ради о томе да компаније попут "Ен-Си-Ара" доприносе трансформацији наше економије.

Како је истакла, за Србију су важни инвеститори који ће улагати у образовање и интелектуалну својину насталу у Србији – тј. да се производ прави нашим знањем и извози као комплетан производ, да постоји та додата вредност.

"Ен-Си-Ар" је, како је рекла, добар пример за то.

"То је једна од водећих компанија у свету и то је добра реклама за Србију да и друге копманије дођу", каже председница Владе. 

Премијерку Ану Брнабић је у "Ен-Си-Ару" дочекао највиши менаџмент компаније.

"Ен-Си-Ар" је једна од водећих глобалних технолошких корпорација, која послује и у Србији.

Своје пословање у нашој земљи започела је 2011. године са 300 запослених, док данас запошљава више од 3.000 људи.

Трансформација економије заснована на знању и иновацијама 

Једна од тема разговора била је и стратегија Владе Србије.

"Показали смо да идемо на ту трансформацију економије засновану на знању и иновацијама, као и нашу пореску политику. Ми од 1. јануара имамо посебне пореске олакшице уколико компаније улажу у истраживање и развој и иновације и надам се да ће 'Ен-Си-Ар' даље да се шири у Србији а да ће бити и других компанија", истакла је Брнабићева.

У "Ен-Си-Ару" су се, како каже, зачудили какав програм реформе образовања Србија има.

Тај програм укључује и то да деца данас у петом разреду уче програмски језик што је веома важно.

"Од 1. септембра програмирање ће бити уведено као обавезан предмет од седмог разреда. То су сигурно у овом тренутку најнапредније ствари у Европи. Поред тога, улажемо и 94 милиона евра само у факултете и институте, од опреме до инфраструктуре и за неколико година то ће, ако овако наставимо, сигурно издвојити Србију међу земљама у региону, а надам се и као земљу иновација у Европи", закључила је Брнабићева.

Уместо 600, данас у "Ен-Си-Ару" ради 3.600 људи 

Стефан Лазаревић, директор "Ен-Си-Ара" за Србију, испричао је да је, кад је "Ен-Си-Ар" дошао у нашу земљу основна идеја била да се из Србије ради основни вид техничке подршке, да се запосли 300 до 600 људи.

Захваљујући талентованим радницима који причају више од 20 страних језика и имају различите ИТ вештине и техничка знања, "Ен-Си-Ар" данас у Србији запошљава 3.100 људи са планом да до краја ове године има преко 3.600, а док се сагради кампус вероватно и 4.200 људи, рекао је Лазаревић.

"Кад данас гледамо 'Ен-Си-Ар' у Србији он је много другачији од онога када смо кренули да радимо бизнис у Србији, пре свега имајући у виду да данас осим пружања техничке подршке радимо на развоју решења за техничку подршку, њихову имплементацију и иновацијама и као добар пример иновације навео бих тим за роботику и аутоматизацију процеса која је значајно унапредила начин пружања техничке подршке нашим клијентима", рекао је Лазаревић.

Према његовим речима, клијенти "Ен-Си-Ара" се налазе од Калифорније до источне границе Русије због чега је компанија донела одлуку да направи и кампус који би, према очекивањима требало да буде готов до почетка 2021. године и у коме ће сви запослени бити смештени под једним кровом.

"Поред тога, ми кампус гледамо као платформу за сарадњу са стартап заједницом, академском заједницом и свима који се баве иновативним делатностима како бисмо заједно у Београду направили екосистем где би наши људи могли да буду укључени у глобалне светске економске процесе", рекао је Лазаревић.

Брнабићева је посетом кампа "Ен-Си-Ара" у Атланти завршила посету САД.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 23. април 2024.
11° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво