Како препознати фалсификоване новчанице

Мирослав Јеремић из Народне банке Србије објаснио је у гостовању на РТС-у како се препознају фалсификоване новчанице. Дао је и савете како да се заштитимо приликом куповине евра у мењачницама и банкама.

Директор Одељења за националне центре за борбу против фалсификовања и за анализу новчаница и кованог новца НБС Мирослав Јеремић је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекао да се и у Србији појављују фалсификоване новчанице – динари, еври, али и амерички долари. 

Показујући примерке фалсификоване новчанице од 500 евра и оригиналне, Јеремић је рекао да се оне разликују по воденом жигу.

Код оригиналних новчаница, када се окрену ка светлу, водени жиг се види јасније.

Разлика је и у штампи. Оригиналне новчанице су храпавије због дубоке штампе, док су фалсификоване или глатке, или у мањој мери храпаве.

Када је реч о динарима, највише се фалсификују апоени од 500, 1.000 и 2.000 динара.

"Главни проблем код фалсификата је што грађани не проверавају изглед новчанице. Изглед оригиналне новчанице заинтересовани могу да виде на сајту НБС, тамо су приказани сви апоени динара и њихови заштитни елементи, па се могу информисати", рекао је Јеремић.

Фалсификовани динари препознају се исто као и еври. Грађани треба да обрате пажњу и на оптички варијабилну боју код крупнијих апоена. Ако се мења боја, онда је то оригинал.

Савет грађанима је да приликом куповине у мењачници траже да им се запишу апоени и њихови серијски бројеви и да то упореде са добијеним новчаницама и сачувају потврду.

Ако неко изрази сумњу у исправност новчанице, та потврда је доказ да је она оригинална.

Ако се испостави да код себе имате фалсификат, а немате такву потврду, тај новац се одузима и не надокнађује.

Могуће је тражити одштету од онога од кога је добијена новчаница, али проблем је доказати да су новчанице са тим серијским бројем добијене од тог лица.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво