Светска банка задавољна сарадњом са Србијом

Mинистар финансија и гувернер Србије у Светској банци Синиша Мали и извршни директор швајцарског огранка у Светској банци Вернер Грубер оценили су у Београду да постоји веома добра сарадња те међународне финансијске институције и Србије.

Састанак је био посвећен реализацији заједничких пројеката и даљој сарадњи Светске банке и Србије, чије се учешће у раду саветодавних органа Банке одвија преко конституенце Швајцарске, која заступа њене интересе, саопштено је из Министарства финансија.

Мали је нагласио да је позиција Србије данас потпуно другачија него пре неколико година, а пре свега захваљујући добрим макроекономским резултатима и фискалној консолидацији.

"У том смислу ће се и разматрати нови Оквир за сарадњу са Светском банком који се доноси за наредних неколико година, а која ће се заснивати на другачијим основама него постојећа, пре свега, захваљујући томе што нам је економија тренутно много стабилнија", рекао је Мали.

Постојећи Оквир за сарадњу који важи до следеће године, предвиђа одобравање 13 нових зајмова укупне вредности 1,6 милијарди долара (1,45 милијарди евра).

Највећи део њих се односи на зајмове за имплементацију развојних политика.

Мали је истакао да, када је реч о сарадњи у овој години, на основу буџета Србије за 2019. планирана су нова задужења по основу кредита Светске банке до износа од 465 милиона долара.

"То су пројекти који су намењени за унапређење катастра непокретности, за унапређење е-управе, за олакшавање регионале трговине и транспортне олакшице, за модернизацију пореске администрације, за подстицање раста предузетништва", истакао је министар финансија.

Грубер је оценио да је сарадња Србије и Светске банке на завидном нивоу, као и да ће ускоро почети процес израде новог Оквира за сарадњу који ће важити у наредних неколико година.

"Сарадња Светске банке с неком одређеном земљом увек је базирана на неком договореном Оквиру који се односи на период од четири или пет година. За Србију се постојећи оквир завршава 2020. године тако да је неопходно да поченемо припреме за нови Оквир који ће важити у наредних неколико година", рекао је Грубер Танјугу.

Истакао је да је то одлична прилика за Србију да идентификује шта ће бити њени приоритети у наредном периоду.

Он је истакао да постоји добра сарадња у многим областима, као и да постоји подршка владе и институција, с једне, али и развој приватног сектора, с друге стране.

Грубер је рекао да му је драго што је Међународна финансијска корпорација (ИФЦ), која је део Светске банке, веома активна у Србији по питању приватног сектора, а посебно када је реч о великим пројектима као што је концесија аеродрома "Никола Тесла" и изградња постројења за прераду отпада у Винчи.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи