Планирано повећање плата у јавном сектору од седам до 12 одсто

Према упутству за припрему буџета за 2019. годину, запослени у јавном сектору следеће године могу очекивати увећање плата од седам до 12 одсто, објавило је Министарство финансија. Највише средстава по основу субвенција планира се за Министарство пољопривреде, у износу не мањем од 36,2 милијарде динара.

Највеће повећање могу очекивати здравствени радници и то 12 одсто медицински и стоматолошки техничари, а увећање од десет одсто доктори.

Сужбеници Министарства унутрашњих послова, Безбедносно-информативне агенције и Министарства одбране могу очекивати увећања плата од девет одсто.

Увећање од девет одсто планирано је и за запослене у основим и средњим школама и у установама високог образовања, али и радницима социјалне заштите.

Запослени у Пореској управи и Управи царина могу очекивати увећање од 8,5 одсто, док ће други запослени у јавном сектору, према пројекцијама Министарства финансија, имати увећања од седам одсто.

Такође, у 2019. основица за обрачун и исплату плата судија исплаћиваће се 70 одсто из извора прихода буџета, а 30 одсто из прихода остварених по основу наплате судских такси које припадају правосудним органима.

У оквиру јавног сектора највеће смањење запослености је забележено у јавним државним предузећима, али и у администрацији и образовању. 

У августу 2018. године, просечна нето зарада износила је 49.773 динара, што је остварени реални међугодишњи раст од 4,1 одсто.

На раст зарада у овом периоду утицало је и повећање минималне цене рада по радном часу, са 130 динара колико је износила у 2017. на 143 динара почев од јануара 2018. године.

У периоду јануар–август 2018. године реална просечна нето зарада реално је повећана за 4,3 одсто. 

Министарство финансија објавило је да ће привредни раст ове године износити 4,2 одсто, а у 2019. години 3,5 одсто.  

Највише субвенција се планира за Министарство пољопривреде

Највише средстава по основу субвенција за 2019. годину планира се за Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде у износу не мањем од 36,2 милијарде динара, пише у упутству за припрему буџета које је објавило Министарство финансија.

У ресорном министарству кажу да је у оквиру субвенција и буџетских кредита неопходно преиспитати све програме по основу којих се додељују субвенције и буџетски кредити.

"Приликом планирања средстава за субвенције и њихових намена, посебно треба имати у виду све прописе који се тичу државне помоћи", наводи се у документу Министарства.

Када је реч о субвенцијама за привреду, за ову област су планирана средства у висини од 17,59 милијарди динара.

Према упутству за израду буџета за наредну годину, а које се тичу субвенција, у оквиру раздела Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, субвенције намењене железничком и интермодалном саобраћају планиране су у укупном износу од 14,65 милијарди динара.

"Путеви Србије" би према пројекцијама могли да добију 6,3 милијарде, од чега би 0,5 милијарди динара било за учешће Републике у Пројекту рехабилитације путева и унапређења безбедности саобраћаја, док би "Коридорима Србије" могло припасти 3,1 милијарду динара.

Субвенције које се тичу министарстава предвиђају да се за Министарство просвете, науке и технолошког развоја издвоји 0,9 милијарди динара и то за учешће у кредиту Међународне банке за обнову и развој (пројекат за унапређење конкурентности и запошљавања) који ће се реализовати преко Фонда за иновациону делатност.

У упутству за припрему буџета стоји да је у оквиру раздела Министарства рударства и енергетике потребно планирати субвенције за ЈП ПЕУ "Ресавица". 

Субвенције намењене за "енергетски угроженог купца" пројектоване су на износ не мањи од 1,32 милијарде динара. 

Министарству трговине, туризма и телекомуникација би према овим плановима могло припасти 0,5 милијарди динара, а новац се планира како би се користили туристички ваучери и унапредило коришћење туристичких дестинација у Србији.

За финансирање јавних сервиса (РТС и РТВ) на разделу Министарства културе и информисања планиране су субвенције у износу од четири милијарде динара.

Када је реч о отплати камата и пратећих трошкова задуживања, пројектовани износ расхода по основу камата за 2019. годину износи 103,1 милијарду динара.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 11. мај 2024.
15° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара