Студентска пракса у "Горењу"

Европска унија донирала је Србији два и по милиона евра за пројекат Еду Лаб намењен младим стручњaцима како би остали и радили у земљи. То су прихватили у компанији "Горење" сада у кинеском власништву где је организована студентска пракса и додељени конкретни задаци. У пројекат су укључени и Привредна комора Србије, Институт Михајло Пупин и шест домаћих факултета.

Александар, Нађа и Новак су студенти Фефе који су најуспешније решили задатак добијен на пракси од ментора из "Горења". Сада га бране пред жиријем, сутра ће на тржишту.

После примене дуалног образовања за средњошколце та фирма покушава да дуални систем запошљавања делимично прилагоди и будућим руководиоцима.

"У малопродајним објектима где се купују апарати, ми смо имали улогу мистери шопера,  понашали смо се као да смо заинтересовани за куповину производа", каже Александар.

"Када бисмо повезали производ и рад у групи сматрамо да се запослени доста дају, труде", наводи Нађа.

Новак каже да је као већина младих размишљао да студира у иностранству, али да му је ова пракса била значајна да уклони баријере првог запослења и да да смањи страх од послодавца".

Основни циљ образовних лабораторија јесте приближавање компанија тржишту рада и стимулисања талената за каријеру у фирмама које послују код нас у продаји и маркетингу.

"Међу практикантима које смо имали претходних година, били су веома квалитетни млади људи. Оно што смо унапредили ове године у односу на претходне године, управо је то да смо ангажовали студенте који могу да покажу и своје теоретско знање на пројекту али и квалитет рада", каже Горан Сорак, руководилац Mаркетинга у "Горењу Србија".

"Ми смо конкретно покушали да прилагодимо ту студијску понуду високообразовних институција тржишту рада, дакле профили који су заиста потребни привреди односно тржишту рада", каже Ивана Ковачевић, руководилац пројекта у ПКС-у.

Жеља младих да оду у свет је заправо зов да се опробају у великим светским фирмама. Оне су све присутније и код нас па би запослење у њима могло пресудно да умањи разлог за одлазак младих из земље.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво