"Сусрети у Кини сигнал привредницима да инвестирају у Србију"

Веома су важни сусрети на највишем политичком нивоу између званичника Кине и Србије, јер они представљају сигнал кинеским привредницима да могу да инвестирају у Србију, оцењују за РТС гости специјалне емисије о посети српске делегације Кини.

Новинарка Радојка Николић каже да број сусрета и разговора председника Вучића са кинеским председником и премијером сведочи о значају тих разговора и сусрета, јер је реч о веома великој економији.

"Једна економска сила, за сада друга на свету, и једна мала земља на Балкану – такви сусрети, комуникација и пријатељство које траје деценијама, а сада само убирамо плодове тог пријатељства", истиче Николићева.

Сматра да је прекретница у кинеским инвестицијама било преузимање "Железаре Смедерево".

"Када погледате како сада ради 'Железара', за само две године од када су је преузели они се приближавају два милиона тона годишње производње, што је рекорд и у односу на бившу Југославију", додаје Николићева.

Професор Београдске пословне академије Исмаил Мусабеговић наглашава да је Кина у овом тренутку једна од најатрактивнијих земаља са којом треба сарађивати и најбрже растућа економија света.

"Веома су важни ови састанци", указао је Мусабеговић и додао да за Србију тренутно не постоји бољи партнер.

Председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж рекао је да је дошао из Немачке и да не постоји ниједан велики дневни лист у тој земљи који се није осврнуо на кинеске инвестиције у Србији.

"Србија је успела да оствари такве везе са кинеским партнерима и доведе кинеске инвеститоре", истакао је Чадеж.

Нагласио је да су овакви сусрети сигнал осталим кинеским привредницима да могу да инвестирају у Србији.

Државни секретар министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Миодраг Поледица подсетио је да се са кинеским инвестицијама у инфраструктуру почело 2011. године изградњом моста Земун–Борча, а да се наставило изградњом Коридора 11 и железничком инфраструктуром.

Указао је да се Србија за Кину налази на важној позицији, као и да је важно развијати инфраструтуру.

"Ми хоћемо да имамо што бољу инфраструктуру како бисмо омогућили извоз, увоз и транспорт те кинеске робе", додао је Поледица.

Новинар Мирослав Лазански говорио је о сарадњи Србије и Кине у области наоружања и најавама да би Србија могла од Кине да купује беспилотне летелице.

"Развој наших беспилотних летелица касни и ми то покушавамо да премостимо куповином од Кинеза", каже Лазански и додаје да би било добро да се то реализује.

На питање како би Запад могао да гледа на сарадњу са Кином у том домену, Лазански каже да ће Запад то много лакше да преболи него набавку оружја од Русије.

"Кина је у тој позицији да може да тргује са свима, а ми смо у војно неутралној позицији и можемо да купујемо од било кога у свету по ценама које нам одговарају", каже Лазански.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво