Нови аранжман са ММФ-ом – признање, али и штит од шокова

Борд извршних директора ММФ-а потврдио је нови аранжман са Србијом који ће трајати до јануара 2021. године. Програм је саветодавни и не предвиђа кредитну подршку. Фонд оцењује да је Србија успешно решила макроекономске неравнотеже, смањила јавни дуг и ојачала позицију у свету.

Српска економија иде добрим путем, али је и даље осетљива на светске и регионалне потресе. Договореним програмом "чуваркућа" предвиђено је даље смањивање јавног дуга, а повећање инвестиција уз мање порезе привреди.

"Структурне и институционалне реформе имају за циљ унапређење пословног окружења што доприноси успешнијем процесу приступања земље Европској унији. Те реформе фокусираће се на реструктурирање државних предузећа, финансијских институција и јавне управе као и на даљем смањивању сиве економије", саопштио је ММФ.

Можда саопштење и јесте уопштено, али Србија добро разуме који правац треба да држи.

Министар финансија Синиша Мали рекао је да ће се радити на новим изворима раста за нашу економију, што значи и већу запосленост и већи животни стандард наших грађана.

"Радимо на томе да ојачамо наше институције и Пореску управу и Управу царина, али и све оне који су неопходни као подршка привредном расту који нас очекује. Наравно да радимо на повећању конкурентности наше привреде јер то је кључ да будемо што конкурентнији и атрактивнији у једном глобалном селу, да привучемо што већи број инвестиција", каже Мали.

Економисти сматрају да се оглас за приватизацију РТБ "Бора" и стечај Азотаре такође уклапају у аранжман јер би те фирме трабало да се оспособе за рад без државне помоћи.

"Стечај као такав мора да иде, он је покренут, добар социјални програм за запослене, брз и ефикасан стечајни поступак и на крају да понудимо ту Азотару из стечаја на продају и евентуално да настави да ради", каже министар енергетике и рударства Александар Антић.

Аранжман је признање за учињено, али и штит од спољних непредвиђених шокова.

"Да имамо сигурност да се обезбеди виши степен својеврсне гаранције да ће Србија истрајати на путу очувања макроекономске сигурности и остваривања дисциплине и рекао бих убрзања реформи јавног сектора, који иначе и даље представља једну нереализовану активност из ранијег аранжмана", рекао је декан Београдске банкарске академије Хасан Ханић.

Добар део реформи је урађен. Сада треба очувати постигнуто и наставити истим правцем, и да добро кормиларимо у узбурканим водама међународног тржишта уз навигацију ММФ-а.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи