НБС: ММФ одобрио Србији нови, саветодавни програм сарадње

Одбор извршних директора Међународног монетарног фонда одобрио је Србији нови програм сарадње за период од 30 месеци, који је саветодавног карактера и не предвиђа коришћење финансијских средстава, саопштила је Народна банка Србије. 

Нови програм сарадње, уз подршку Инструмента за координацију политике (Policy Coordination Instrument - PCI), представља континуитет у односу на стендбај аранжман из предострожности, који је Србија успешно завршила у фебруару ове године. 

Циљ програма је одржавање макроекономске и финансијске стабилности и наставак структурних и институционалних реформи за подстицање бржег и свеобухватног раста, стварања нових радних места и побољшања животног стандарда.

Аранжман је одобрен за период од 30 месеци, а напредак договореног економског програма пратиће се путем пет полугодишњих разматрања резултата на којима ће се давати оцена његовог спровођења.

Инструмент за координацију политике представља нови механизам подршке Међународног монетарног фонда земљама чланицама, саветодавног је карактера и не предвиђа коришћење финансијских средстава. 

Намењен је земљама посвећеним реформама, а договара се у циљу добијања подршке одговарајућем економском програму, када земља нема текућих ни потенцијалних платнобилансних проблема.

На седници Одбора извршних директора Међународног монетарног фонда оцењено је да је Србија успешно решила макроекономске неравнотеже и повратила поверење, пренела је НБС.

Спровођењем економског програма који је био подржан трогодишњим стендбај аранжманом из предострожности, постигнута је фискална одрживост, успостављена силазна путања јавног дуга и његово убрзано смањење и ојачана екстерна позиција земље. 

Монетарна политика успела је да задржи инфлацију под чврстом контролом, истовремено подржавајући економски опоравак и одржавајући релативну стабилност девизног курса. 

Поверење које је произвела побољшана макроекономска ситуација огледа се у растућим инвестицијама, како из иностраних тако и из домаћих извора и омогућава економски опоравак.

Одбор извршних директора Међународног монетарног фонда истакао је да економски изгледи земље остају позитивни. 

Међутим, Србија је и даље подложна утицају регионалних и глобалних кретања и нестабилности са међународног тржишта. Указује се да би кашњење у спровођењу структурних реформи или нарушавање фискалне дисциплине могло угрозити поверење и смањити изгледе средњорочног раста, саопштила је НБС.

Договорени програм, подржан Инструментом за координацију политика, предвиђа да фискална политика буде усмерена ка даљем смањењу јавног дуга, повећању капиталних инвестиција у циљу решавања инфраструктурних потреба Србије, као и одређеном смањењу пореског оптерећења привреде и рада.

Монетарна политика Народне банке Србије оцењена је као одговарајућа у условима неизвесности на домаћем и иностраном тржишту, а наставиће се са даљим јачањем процеса динаризације. 

У финансијском сектору оцењено је да су постигнути добри резултати у смањењу нивоа проблематичних кредита, као и да је потребно наставити активности на њиховом даљем смањивању. 

Приоритети су и усклађивање регулаторних и надзорних оквира са стандардима Европске уније и решавање изазова у области спречавања прања новца и финансирања тероризма.

Структурне и институционалне реформе имају за циљ унапређење пословног окружења, што доприноси успешнијем процесу приступања земље ЕУ. Ове реформе фокусираће се на реструктурирање државних предузећа, финансијских институција и јавне управе, као и даље смањење сиве економије, наведено је у саопштењу НБС.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи