Кина узвраћа ударац – уводи тарифе на америчку робу

Амерички производи, вредни три милијарде долара, на мети су могуће одмазде Пекинга у тарифном спору с председником Доналдом Трампом. Кина се припрема за већу битку у области технологија. Финансијска тржишта су уздрмана услед страха од поремећаја у глобалној трговини.

Кинеско Министарство трговине саопштило је да би веће царине на америчку свињетину, јабуке, челичне цеви и другу робу надокнадиле кинеске губитке које ће нанети Трампово подизање тарифа на увоз челика и алуминијума, преноси АП.

Пекинг је позвао Вашингтон на преговоре како би се нагодили, не постављајући никакав рок.

Трамп је јуче покренуо трговинске мере против Кине, уз образложење да је дефицит САД у трговини са Кином "ван контроле" и да износи 504 милијарде долара, оптуживши истовремено Пекинг за крађу интелектуалне својине.

Кинеско министарство је и јуче критиковало одлуку Трампа о повећању царина на кинеску робу вредну до 60 милијарди долара, због политике Пекинга везане за технологију.

Тада није био дат никакав наговештај о могућем одговору на одлуку САД, али је Министарство спољних послова саопштило да ће Пекинг "предузети све неопходне мере" да заштити интересе земље.

Финансијска тржишта су јутрос пала услед забринутости због нарастања тензија које би могле да поремете глобално најобимније билатералне трговинске односе или да доведу до тога да и друге земље подигну увозне баријере.

Америчке берзе су пале. У Азији, главин индекс Токијске берзе се стропоштао за невероватних 4,6 одсто, док је композитни индекс Шангајске берзе потонуо за 4,5 процената.

Долар је ослабио на 104,85 јена јер су се инвеститори окренули улагању у јапанску валуту, која се сматра "сигурним уточиштем" од ризика.

Данашњи кинески одговор, како оцењује АП, изгледа има за циљ да појача унутрашњи притисак на Трампа у САД, указујући јасно на то који би извозници, укључујући и пољопривредне регионе који су гласали за њега 2016. године, могли да трпе штету.

Министарство трговине је навело да је данашња листа везана за Трампове тарифе на челик и алуминијум, а компаније већ разматрају последице од потенцијалних поремећаја до којих би могао да доведе крупнији проблем који се односи на оптужбе да Кинези краду америчку интелектуалну својину или присиљавају компаније из САД да им предају технологију.

На листи се не налазе млазни авиони, соја или други производи који по вредности имају највећи удео у америчком извозу у Кину, а за које је Америчка привредна комора у Пекингу рекла да могу бити мете. То Пекингу оставља могућност за предузимање драстичнијих корака, закључује АП.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи